Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2017, 14:59

Buffett predal tretinu akcií IBM, ich vývoj nesplnil jeho očakávania

Buffett predal tretinu akcií IBM, ich vývoj nesplnil jeho očakávania
Zdroj: Reuters

Americký miliardár a investor Warren Buffett dnes potvrdil, že v tomto roku už predal približne tretinu zo svojho podielu v americkej spoločnosti IBM.

Buffett pre televíznu stanicu CNBC uviedol, že jeho investičný fond Berkshire Hathaway na konci minulého roka vlastnil približne 81 miliónov akcií technologického gigantu International Business Machines (IBM). Tento rok sa však už zbavil zhruba 30 miliónov akcií. Ako dôvod uviedol, že si ich už necení tak, ako pred šiestimi rokmi, keď ich začal skupovať. Prehodnotil ich smerom nadol.

Berkshire bol v určitej chvíli najväčším akcionárom IBM a hodnota jeho podielu sa odhadovala na 13 miliárd dolárov (11,90 miliardy eur). Buffett však CNBC povedal, že akcie technologickej spoločnosti sa nevyvíjajú tak, ako očakával a koncern čelí dosť tvrdej konkurencii. Preto jeho fond časť akcií predal.

Ratingová agentúra Moody’s v stredu 3. mája znížila úverový rating IBM z A1 na Aa3 a odôvodnila to výzvami, ktorým čelí pri transformácii na cloudovo-počítačovú spoločnosť. Minulý týždeň IBM zverejnil hospodárske výsledky, ktoré boli slabšie, ako trhy očakávali.

Tržby IBM sa v 1. kvartáli 2017 medziročne znížili o 2,8 percenta na 18,16 miliardy dolárov a zaostali za odhadmi analytikov, ktorí počítali s tržbami na úrovni 18,39 miliardy dolárov. Čistý zisk klesol na 1,75 miliardy dolárov alebo 1,86 dolárov na akciu z 2,02 miliardy dolárov alebo 2,09 dolárov na akciu v rovnakom období vlani.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.