Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2017, 13:38

Podpora hypoték pre mladých sa zmení. A zníži

Podpora hypoték pre mladých sa zmení. A zníži
Zdroj: Dreamstime

V ére ultranízkych úrokov pri úveroch na bývanie sa už dlhšie medzi odborníkmi hovorilo, že štátna pomoc vo forme dvojpercentnej zľavy na úrokoch pri hypotékach pre mladých je už zbytočná. S jednopercentnou zľavou od banky sa úroky na lacných hypotékach dostávali blízko nule.

Aj preto sa štát rozhodol, že bonifikáciu hypoték zruší. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorá ešte nie je v pripomienkovom konaní, ale týždenník Trend ju už dostal k nahliadnutiu.

Odpočet z dane
Po novom by sa podpora štátu pre mladých ľudí, ktorí chcú nové bývanie, mala zmeniť na daňový bonus, ktorý si budú môcť odrátať raz ročne pri daňovom priznaní. Lenže odrátať sa bude dať len polovičná zľava zaplatených úrokov s horným limitom 400 eur. Teda pri dvojpercentnom úroku to bude jedno percento.

Podpora zo strany štátu tak bude nižšia ako doteraz, kde bola bonifikácia až tri percentá- dve od štátu a jedno od banky. V praxi to bude znamenať, že celý rok bude klient banke platiť úroky a v daňovom priznaní si uplatní daňový bonus. Ak by dlžník platil nižšiu daň ako jeho bonus, vráti sa mu preplatok na dani.

Podpora pre viac ľudí
Podmienky na získanie hypotéky pre mladých sa zrejme nezmenia. Dostane ju človek len do výšky 50 tisíc eur, do 35 rokov a s priemerným príjmom najviac 1,3 násobku priemernej mzdy v hospodárstve.

Výhodou novej formy podpory bývania je to, že sa budú dotovať nielen klasické hypotéky, ale aj spotrebné úvery na bývanie. Tie doteraz bonifikované neboli. Takže na štátnu podporu bude mať nárok viac ľudí ako doteraz.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.