Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.07.2017, 11:58

Rozpočtový schodok medziročne narástol, štát menej vybral na daniach

Rozpočtový schodok medziročne narástol, štát menej vybral na daniach
Zdroj: TASR

Schodok štátneho rozpočtu Slovenska v prvom tohtoročnom polroku vzrástol oproti rovnakému obdobiu vlani o 11,2 percenta na 818,92 milióna eur. Príjmy rozpočtu klesli medziročne vyšším tempom ako výdavky. Informovalo o tom dnes Ministerstvo financií.

Príjmy štátneho rozpočtu za obdobie od januára do konca júna klesli o 7,3 percenta a dosiahli zhruba šesť miliárd eur. Mierne sa znížili výnosy štátu z daní, ktoré tvoria hlavnú časť rozpočtových príjmov.

Neočakávaný výpadok

Výdavky rozpočtu za polrok klesli oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 5,4 percenta na 6,9 miliardy eur. Dôvodom boli napríklad nižšie náklady na spolufinancovanie projektov podporovaných z európskych fondov.

Ministerstvo financií minulý týždeň znížilo odhad príjmov štátu z daní a povinných odvodov na tento aj ďalšie tri roky. Dôvodom je hlavne neočakávaný výpadok firemnej dane zo zisku.

Odklad podania

Presnejší dopad výberu daní na hospodárenie štátu bude známy na jeseň po spracovaní daňových priznaní za minulý rok. Rada firiem totiž využila možnosť odkladu podania daňového priznania a zaplatení dane z príjmov za rok 2016.

Štátny rozpočet Slovenska na tento rok počíta so schodkom 1,99 miliardy eur. Výsledky štátneho rozpočtu ovplyvňujú celkovú bilanciu verejných financií, ktoré by mali tento rok vykázať schodok zodpovedajúci 1,29 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Vlani sa verejný schodok Slovenska znížil na historické minimum 1,68 percenta HDP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.