13.07.2017, 00:00

Nesplácané úvery sú strašiakom európskych bánk

Kupovať toxické pôžičky by mohli aj firmy zamerané na správu aktív.

Jedným z krokov k zlepšeniu situácie by mala byť reštrukturalizácia bankového sektora. Zhodli sa na tom ministri financií.
Zdroj: Reuters

Cyprus je rekordmanom, čo sa týka počtu nesplácaných úverov. Takmer polovica úverov ostrovnej krajiny je toxická. Nasleduje Grécko s 37 percentami a trojicu uzatvára Taliansko so 17 percentami. Koncom roku 2016 dosiahli zlé úvery v únii takmer jeden bilión eur, čo je 6,7 percenta ročného HDP únie a tvoria 5,1 percenta z celkových úverov. Tieto čísla dokazujú, že veľký objem nesplácaných úverov stále zostáva problémom európskeho bankového sektora, ale aj Únie samotnej. „Súčasné vysoké podiely nesplácaných úverov vzhľadom na svoju veľkosť v niektorých členských štátoch nemusia klesať uspokojivým tempom,“ skonštatovala Rada Európskej únie pre ekonomické a finančné záležitosti.


Krajiny s toxickým nákladom
Pre nesplácané úvery má momentálne problémy najmä Taliansko a Portugalsko. Na druhej strane severské štáty majú len minimálne percentá toxických úverov. Napríklad vo Švédsku je to len jedno percento a v Estónsku len 0,9 percenta. Zaujímavé je, že nie všetky krajiny trápia toxické úvery len na trhu s nehnuteľnosťami. Nedisciplinovanosť vládne aj v iných sektoroch v priemysle, ale i v službách.


Ministri financií eurozóny preto prišli s návrhmi na spoločné riešenie nesplácaných úverov v bankovom sektore. Patrí medzi n

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.