17.07.2017, 10:08 Aktualizované o 12:09, 17.07.2017

Virtuálne meny zažili katastrofálny víkend. Z burzy "zmizlo" šesť miliárd

Výpredaje ukazujú, že virtuálne meny stále ostávajú veľmi špekulatívnymi nástrojmi.

Virtuálne meny zažili katastrofálny víkend. Z burzy "zmizlo" šesť miliárd
Zdroj: Reuters

Cena kybernetickej meny bitcoin počas víkendu klesla pod hranicu 2-tisíc dolárov. Ešte viac sa tak vzdialila od júnových maxím. Dôvodom je rozsiahly výpredaj kybernetických mien, vrátane digitálnej meny ether.

Cena jedného bitcoinu sa podľa údajov internetovej stránky CoinDesk v nedeľu (16.7.) prepadla až na úroveň 1 836 dolárov (1 608,41 eura). To predstavuje denný pokles o 8 percent a pád o takmer 40 percent z doterajšieho maxima 3018 dolárov za jeden bitcoin, ktoré kybernetická mena dosiahla 11. júna.

Takto sa vyvíjala cena jedného bitcoinu počas posledného víkendu:

Zdroj: dailyfx.com

​Odhaduje sa, že na trhu cirkuluje bezmála 16,5 milióna bitcoinov. V sobotu mal jeden bitcoin hodnotu viac 2 200 dolárov, neskôr klesla na spomínanú úroveň 1 836 dolárov, z burzy tak "zmizlo" viac ako šesť miliárd dolárov.

Neskôr sa situácia stabilizovala v pondelok sa hodnota bitcoinu pohybovala okolo úrovne 2 050 dolárov.

Aj ether, mena používaná v sieti Ethereum, v nedeľu oslabila a predávala sa za 155 dolárov. To je až o 60 percent menej ako 13. júna, keď jej hodnota dosiahla 395 dolárov.

Výpredaje kybernetických mien sú tak ďalšou pripomienkou, že aj napriek veľkému a sľubnému potenciálu týchto nových typov digitálnych aktív zostávajú stále veľmi špekulatívnymi nástrojmi. Trhy okolo nich sú stále pomerne nezrelé a nelikvidné, čo spôsobuje mimoriadne výkyvy pri obchodovaní.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.