Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2017, 14:36

IBM zaznamenal štvrťročný pokles zisku. Už 21. v rade

IBM zaznamenal štvrťročný pokles zisku. Už 21. v rade
Zdroj: TASR

Americký technologický gigant International Business Machines (IBM) zaznamenal v 2. štvrťroku pokles zisku. Dôvodom boli nižšie tržby. Vedenie spoločnosti však potvrdilo svoju doterajšiu prognózu pre tento rok.

Podľa hospodárskych výsledkov IBM zisk koncernu za tri mesiace do konca júna 2017 klesol na 2,33 miliardy dolárov (2,02 miliardy eur), čo predstavuje 2,49 dolára na akciu, z 2,51 miliardy dolárov alebo 2,62 dolára na akciu v rovnakom období minulého roka.

Prekonal odhady

Po vylúčení jednorazových položiek dosiahol IBM v 2. kvartáli zisk 2,97 dolára na akciu. Tento výsledok prekonal odhady analytikov, ktorí predpovedali koncernu zisk 2,74 dolára na akciu.

Tržby IBM sa v 2. štvrťroku znížili na 19,29 miliardy dolárov z vlaňajších 20,24 miliardy dolárov. To bol už 21. štvrťrok v rade, v ktorom spoločnosť zaznamenala nižšie tržby. Analytici v tomto prípade očakávali menší pokles tržieb na 19,45 miliardy dolárov.

Nezisková divízia

IBM sa zbavuje neziskovej hardvérovej divízie s nízkymi maržami, aby zvýšil svoj profit. Koncern sa snaží pretransformovať na spoločnosť, ktorá poskytuje cloudové služby a analýzu dát. "V 2. štvrťroku sme posilnili našu vedúcu pozíciu v cloudoch a pridali sme ďalšie popredné svetové firmy do IBM Cloud," uviedla generálna riaditeľka Ginni Romettyová.

Tržby IBM Cloud sa v 2. štvrťroku zvýšili o 15 percent na 3,9 miliardy dolárov, zatiaľ čo analytici očakávali, že stúpnu o 4 percent. Aj tržby z mobilných aplikácií výrazne vzrástli, a to o 27 percent. IBM naďalej očakáva za rok 2017 upravený zisk vo výške najmenej 13,80 dolára na akciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.