15.11.2010, 00:00

Americký dolár prekvapil a začal rásť

Americký dolár rastie, a to aj napriek tomu, že Spojené štáty čelia obvineniam z menovej vojny.

Dôvodom je rozhodnutie americkej centrálnej banky Fed, ktorá sa rozhodla kúpiť dlhopisy za novo vytlačených 600 miliárd dolárov, čo malo podľa analytikov poslať dolár nadol. Ten sa však odvtedy posilnil oproti euru o štyri percentá, oproti japonskému jenu a švajčiarskemu franku bolo posilnenie dvojpercentné.                  

Krátkodobo sú za posilňovaním dolára podľa analytika X-Trade Brokers Kamila Borosa problémy s financovaním dlhov v eurozóne a prísnejšia menová politika v Číne. "Dolár nie je možné považovať za silný, skôr ostatné meny za slabé. Odzrkadľujú to aj ďalšie maximá zlata dosiahnuté v priebehu týždňa,“ tvrdí Boros.

Hlavný analytik Privatbanky Richard Tóth je však presvedčený, že politika Fedu sa nakoniec obráti proti samotným USA. Natlačené doláre sa totiž podľa neho nevyužijú v Spojených štátoch, kde je vysoká nezamestnanosť, zadlženie aj cenová hladina. "Využijú sa tam, kde to žije. A to v rozvíjajúcich sa krajinách.“

Prečítajte si aj:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.