StoryEditor

Miest pre čerstvých absolventov ubúda

14.09.2010, 00:00

Ak ste v tomto roku ukončili štúdium a prácu ste si stále nenašli, mali by ste sa poponáhľať. Pozície vhodné pre absolventov sa rýchlo obsadzujú a nové už pribúdajú pomalšie. Vyplýva to zo septembrových údajov pracovného portálu Profesia. Riešením pre mnohých môže byť aj účasť v "trainee“ programe, teda v programe pre absolventov bez praxe, ktorý ponúkajú niektoré firmy.

 

Viac ľudí, menej ponúk
"Najhoršie šance na uplatnenie sa sú práve v septembri, keď na trh práce vstupuje najvyšší počet absolventov. Vysoká konkurencia a, naopak, obmedzený počet ponúk výrazne znižujú dostupnosť práce,“ hodnotí situáciu Lívia Franková, PR manažérka personálnej spoločnosti Trenkwalder.

 

Vhodných pracovných príležitostí je oproti obdobiu spred mesiaca skutočne menej. Podľa údajov Profesie bolo v septembri celkovo 1021 ponúk pre absolventov, čo je oproti augustu menej o takmer pätinu. Príležitostí pritom ubudlo prakticky v každom kraji, okrem Košického kraja, kde sa počet ponúk nezmenil. Bez zmeny sú v priemere aj zárobky absolventov v ich prvom zamestnaní, ktoré sa pohybujú u stredoškolákov vo výške okolo 490 eur a pri vysokoškolákoch 680 eur.

Šikovnejší už pracujú
Na nepriaznivejšiu situáciu na trhu práce upozorňuje aj PR manažérka Profesie Lucia Burianová. "Absolventi by sa mali pripraviť na situáciu, ktorá je momentálne na trhu práce. Mali by si uvedomiť, že na jedno pracovné miesto sa teraz hlási oveľa viac kandidátov.“ Poznamenáva však, že tí šikovnejší si našli prácu už počas štúdia. "Ostatní sa budú snažiť konkurovať ľuďom, ktorí už majú pracovné skúsenosti, a práve nedostatok skúseností ich môže diskvalifikovať na trhu práce.“

Peter Peregrim z personálnej spoločnosti Manpower Slovensko odporúča pristupovať k hľadaniu práce zodpovedne. "V dobre napísanom životopise treba mať uvedené aj krátkodobé brigády počas štúdia, ktoré môžu potenciálnemu zamestnávateľovi ukázať snahu a aktivitu, treba si kvalitne pripraviť motivačný list. Dobre mienenou radou pre absolventov je tiež zreálnenie ich požiadaviek a nárokov, čím si určite zvýšia svoju šancu na uplatnenie.“

Podľa Frankovej majú absolventi problém uplatniť sa najmä kvôli nízkej prepojenosti štúdia s potrebami praxe. "Veľkým problémom je slabé pokrytie požiadaviek zamestnávateľov vzdelaním a odbornou prípravou na stredných a vysokých školách. Učebné odbory majú len slabý prienik s aktuálnymi požiadavkami trhu práce, preto by sa mali absolventi už počas štúdia o tieto požiadavky trhu práce aktívne zaujímať.“

Šanca pre najlepších
"Naštartovať“ svoju kariéru môžete aj absolvovaním tzv. trainee programu. Tieto programy sú určené práve pre absolventov bez pracovných skúseností a ponúkajú ich najmä veľké, nadnárodné výrobné, ale aj finančné spoločnosti. "Trainees sú pre nás vysoko talentovaní budúci zamestnanci. V rámci nášho programu získajú špičkové vedomosti o rôznych oblastiach biznisu v automobilovom priemysle a ak sa osvedčia, vieme si ich predstaviť aj na riadiacich pozíciách,“ hovorí Vladimír Machalík, hovorca spoločnosti Volkswagen Slovakia. Podľa jeho slov prijala spoločnosť v minulom roku 20 a v tomto roku 21 "trainees“. Heineken Slovensko dal v tomto roku v rámci svojho manažérskeho programu šancu štyrom absolventom.

Z radov absolventov si touto formou každoročne vyberá aj Tatra banka. "Po tom, čo absolventi získajú prehľad o kľúčových oblastiach bankového biznisu a reálnu skúsenosť na kľúčových projektoch banky, získavame odborne pripravených a rozhľadených ľudí pre pracovné pozície,“ ozrejmuje si hovorca banky Boris Gandel. Ako však dodáva, náročnosť výberového procesu je pomerne vysoká. "Z viac ako sto ľudí, ktorých osobne stretneme na pohovoroch, sme v tomto roku vybrali troch.“

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. máj 2024 05:18