StoryEditor

Najhorší vzduch dýchajú Slováci

18.01.2017, 23:00
Krajina sa vo viacerých ukazovateľoch znečistenia ovzdušia nachádza na spodných priečkach Európy.

Keby sme na Slovensku dýchali taký čistý vzduch ako Fíni, ročne by u nás zomrelo o tisíce ľudí menej. Zlé ovzdušie má na Slovensku na svedomí šesťtisíc úmrtí ročne. Vo Fínsku, ktoré má podobný počet obyvateľov, zomrie na následky znečistenia len 1 800 ľudí, ukazujú čísla Európskej environmentálnej agentúry. Slovensko patrí v úmrtiach kvôli nekvalite ovzdušia na posledné miesta Európy. Horšie ako my sú na tom už len Poliaci a Bulhari.

Príčiny znečistenia
Hlavným vinníkom, ktorý má na svedomí väčšinu týchto úmrtí, je prach. Konkrétne mikročastice prachu, ktorých máme v našom ovzduší nadmerné množstvo. Čím to je, že sa ich na Slovensku vo vzduchu koncentruje viac než inde? Jedným z dôvodov je napríklad zastaraný vozidlový park, pripomína Daniel Lešinský z Centra pre trvalo udržateľné alternatívy.

Podľa ministerstva vnútra boli v roku 2015 na našich cestách približne dva milióny áut. Z nich má vyše polovica viac ako 11 rokov.


Klimatológ Alexander Ač tiež upozorňuje, že v pomere k výkonu ekonomiky má Slovensko vysokú spotrebu energie a tá spôsobuje veľkú energetickú náročnosť našej ekonomiky.

Za niektoré príčiny nekvalitného ovzdušia však Slováci nemôžu. „Zlý“ vzduch k nám z istej časti prichádza aj od susedov, a to z juhu Poľska či okolia Ostravy, dodáva Lešinský. Takýto vzduch sa potom u nás „udrží“ kvôli tomu, že Slovensko je krajinou kotlín.

Vplyv na ekonomiky
Znečistenie ovzdušia znamená pre krajinu aj vyššie ekonomické náklady, a to napríklad vo forme vyšších nákladov na zdravotnú starostlivosť. OECD vyčíslila tieto straty v rámci Európy na dve percentá európskeho hrubého domáceho produktu.

Daniel Lešinský hovorí o niekoľkých opatreniach, ktoré by situáciu výrazne zlepšili. „V oblasti výroby tepla sa musíme zamerať na bezuhlíkové, obnoviteľné zdroje energie, na účinnejšie spôsoby vykurovania a zatepľovanie. Pri doprave sa treba zacieliť na nízkoemisnú dopravu, elektrifikovanú MHD a rozvoj infraštruktúry pre cyklistov a chodcov.“

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.



Infografika Infografika HN

01 - Modified: 2024-04-27 14:44:02 - Feat.: - Title: Opäť prehra. Česi porazili Slovákov v odvetnom zápase 4:1 02 - Modified: 2024-04-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Tabuľka cien potravín: veľké porovnanie desiatok produktov, polovica z nich zlacnela (prehľad) 03 - Modified: 2024-04-27 12:00:00 - Feat.: - Title: Po Slovensku anonymne ukrývajú peniaze na verejných miestach. Jeden fanúšik nás sledoval, hovorí dvojica z projektu Cash catch 04 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Komu sa oplatí kúpiť byt? V Bratislave stále nájdeme spomienkový optimizmus, tvrdí expert pre HN (rozhovor) 05 - Modified: 2024-04-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Starnutie nás zasiahne najviac v Únii, máme najväčšie náklady z celého bloku
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. apríl 2024 19:29