StoryEditor

ECB zlyhala pri sťahovaní likvidity (menová analýza)

30.11.2011, 11:32
ECB sa snaží byť poctivou centrálnou bankou, ktorá chce zabezpečiť stabilitu cenovej hladiny.

Euro včera začalo európsku seansu na pozitívnej nôte, kedy Taliansko dokázalo umiestniť svoje emisie dlhopisov, aj keď samozrejme za výrazne vyššie úrokové sadzby. No prekvapenie prišlo až pár hodín nato, kedy ECB nedokázala sterilizovať všetku likviditu z trhu.

ECB zlyhala pri sťahovaní likvidity

ECB sa snaží byť poctivou centrálnou bankou, ktorá sa snaží zabezpečovať stabilitu cenovej hladiny ako svoj  jediný cieľ. Nákupy dlhopisov, ktoré na trhu robí, vždy sterilizuje, aby likvidita na trhu neostala a nespôsobovala inflačné tlaky. Včera ale ECB nedokázala túto likviditu z trhu stiahnuť. 9 miliárd eur, ktoré centrálna banka nedokázala sterilizovať infláciu nevyvolá, no je to signál, že ECB menová politika príliš nejde. Je možné, že ECB preto, nakoľko má len jediný cieľ- infláciu, obmedzí nákupy dlhopisov. Pre euro preto išlo o negatívnu správu. Nie kvôli inflácii, ale kvôli tomu, že intervenčná politika by mohla zlyhať. Podľa obchodníkov je za tým fakt, že komerčné banky cítia nedostatok likvidity (písali sme o tom už včera) a preto radšej nechcú mať zdroje viazané u ECB, ale stále k dispozícii.

Nové modely napákovania eurovalu

Euro následne nedokázala potlačiť vyššie ani správa, že ministri financií krajín eurozóny sa dohodli na napákovaní eurovalu novým modelom. Už dlhšie sa hovorilo o tom, že vzhľadom na neochotu zahraničných centrálnych bánk a fondov devízových rezerv investovať do nového SPIV fondu, nebude môcť byť euroval napákovaný tak, ako sa očakávalo. Suma 1 biliónového eurovalu tak je minulosťou a hovorí sa o menšom eurovale v objeme približne 750 mld. eur. Nový model má byť založený na dvoch možnostiach: buď vytvorení novej entity (spoločný fond CIF), ktorý by kombinoval súkromný a verejný kapitál a nakupovala by dlhopisy z primárnych emisií alebo na zagarantovaní prvých 20-30% strát z dlhopisov. Model s garanciou tu bol už aj v októbri, no od vtedy sa veci nepohli ani o milimeter a tak je otázne, či sa niekedy tento plán zrealizuje.

PPIP zlyhal, zlyhá aj euroval?

Čo sa týka druhej možnosti, pripomína nám to program PPIP (Public-Private Investment Program), ktorý bol spomínaný v marci 2009 v US a mal využiť až 10-násobná napákovanie federálnych zdrojov na nákup rizikových dlhopisov realitného trhu. Tento model ale nikdy nebol spustený. Finančné trhy totiž v marci dosiahli dno a bankám pomohlo zrušenie mark-to-market pravidiel, teda povinnosti preceňovať aktíva na trhové ceny, no je veľmi pravdepodobné, že dôvera investorov v tieto cenné papiere nebola príliš veľká a program mohol skončiť neúspechom. Už predtým totiž zlyhal podobný model superfondu s názvom MLEC. Pri aktuálnej rizikovej averzii, kedy sa z garantov investície môžu stať veľmi ľahko insolventné štáty, je participácia súkromných investorov otázna. Keď centrálne banky odmietli participovať na napákovaní eurovalu, tak prečo by to mali robiť súkromné inštitúcie? Vývoj tak bude ešte zaujímavý.

Fitch varuje Francúzsko

Jedinou cestou je stále cesta eurobondov a vyššej fiškálnej integrácie. Bez nej je eurozóna stále v masívnom ohrození. Napríklad včera ratingová agentúra Fitch varovala Francúzsko pred znížením ratingu a agentúry Moodys a S&P vidia značné riziká v európskom bankovom sektore. Zdroje zas hovoria o neverejnom reporte Európskej komisie, v ktorom sa píše, že Taliansko je v riziku insolventnosti a Taliansko musí viac škrtať. Uvidíme, či očakávaný summit 9. decembra prinesie prekvapenia v podobe zvýšenia fiškálnej kooperácie. Eurobondy totiž majú byť podľa politikov až finálnym krokom tejto kooperácie, no začať niekde treba... Inak eurozóna asi končí.

Výhľad na dnes

Nemecko dnes prekvapilo svojimi makrovýsledkami, kedy lepšie boli maloobchodné tržby ako aj miera nezamestnanosti. Zatiaľ ale je euro pod miernym tlakom a to kvôli zníženiu ratingu 15. veľkých bánk z Európy a US. Dnes očakávame hlavne výsledky ADP zamestnanosti z US, kde sa očakáva vytvorenie 130 tis. pracovných miest a summit ministrov financií krajín Európskej únie. Zatiaľ obraz páru nevyzerá najlepšie, no dobré dáta z US trhu práce by mohli zvýšiť očakávania pre piatkové NFP, čo by pomohlo aj euru v korekcii posledných strát smerom k hladine 1,3340. Zatiaľ je výhľad neutrálny, prelomenie pod minimá z minulého týždňa na 1,3210 by zmenilo výhľad na medvedí.

EURUSD
  Ján Beňák

  analytik TRIM Broker

  Obchodovanie s TRIM Broker

 

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. máj 2024 03:07