Reuters
StoryEditor

Britská vláda uzavrela zmluvu na lodnú dopravu s firmou bez lodí, minister kontrakt bráni

02.01.2019, 12:40
Autor:
ČTKČTK
Britský kabinet uzavrel minulý týždeň tri zmluvy pre prípad, že Británia odíde z Európskej únie na konci marca bez dohody.

Britský minister dopravy Chris Grayling dnes obhajoval zmluvu, ktorú vláda uzavrela s lodnou spoločnosťou, aby zabezpečila prepravu tovaru cez Lamanšský prieliv po odchode Británie z Európskej únie. Kritiku si kontrakt v hodnote takmer 14 miliónov libier (okolo 15,6 milióna eur) vyslúžil predovšetkým preto, že nová prepravná spoločnosť nevlastní žiadne lode a prepravné služby nikdy neponúkala, informovala britská verejnoprávna stanica BBC.

"Nemienim sa ospravedlňovať za podporu novej britskej firmy," uviedol minister dopravy Grayling v rozhovore poskytnutom rádiu BBC. "Veľmi dôkladne sme túto firmu preverili. Uzavreli sme prísnu zmluvu, aby sme zaistili, že dodajú, čo chceme," vysvetlil člen vlády premiérky Theresy Mayovej.

Britský kabinet uzavrel minulý týždeň tri zmluvy pre prípad, že Británia odíde z Európskej únie na konci marca bez dohody a bude treba kvôli zmierneniu očakávaných zápch na hraniciach zabezpečiť dodatočnú dopravu tovaru z pevniny do juhoanglických prístavov. Podľa odborníkov by v prípade brexitu bez dohody stáli lode vo veľkých radách kvôli colným kontrolám a to predovšetkým v prístavoch Dover, Folkestone a vo francúzskom Calais.

Firma Seaborne Freight, ktorej sa kontroverzná zmluva týka, získala najmenší z troch kontraktov s britskou vládou. Zabezpečiť by mala nákladnú prepravu medzi anglickým prístavom Ramsgate a belgickým mestom Ostende. Okrem tejto firmy zmluvy s britskou vládou uzavreli tiež spoločnosti Brittany Ferries z Francúzska a DFDS z Dánska.

Britská verejnoprávna stanica BBC zistila, že firma Seaborne Freight nikdy predtým trajektovú dopravu nezabezpečovala a nevlastní ani žiadne lode. Podľa BBC navyše bola firma vybraná bez toho, aby bolo zverejnené oznámenie o výberovom konaní. Za dôvod tohto postupu vláda označila "krajne naliehavú situáciu".

Firma Seaborne Freight uviedla, že sa chystá začať prevádzkovať nákladnú dopravu cez Lamanšský prieliv s dvoma loďami, ku ktorým by mali na konci leta pribudnúť ďalšie dve. Aké lode bude používať, odmietol riaditeľ Ben Sharp oznámiť s odkazom na obchodné tajomstvo.

Británia by mala podľa doterajších plánov opustiť Európsku úniu 29. marca, teda menej ako za tri mesiace. Riziko, že nakoniec odíde zo spoločenstva bez dohody, je v posledných týždňoch stále vyššie. V decembri premiérka Mayová zrušila hlasovanie o dohode dohodnutej v Bruseli a presunula ho na január. Všeobecne sa očakáva, že parlament dohodu odmietne. Hlasovať by mohol v týždni od 14. januára.

Minister zahraničia Jeremy Hunt však dnes napríklad v prednáške v Singapure vyjadril presvedčenie, že Mayová "nájde spôsob", ako nakoniec dosiahnuť schválenie dohody. Podľa Hunta sa jej to podarí, až získa od EÚ záruky, že Británia nezostane nastálo "polapená" v colnej únii.

01 - Modified: 2024-04-30 11:19:04 - Feat.: - Title: Britský kráľ Karol III. sa vrátil k plneniu verejných povinností, navštívil nemocnicu v Londýne 02 - Modified: 2024-04-30 08:37:46 - Feat.: - Title: Britský hlavný inšpektor väzníc kritizuje zadržiavanie migrantov na letiskách 03 - Modified: 2024-04-30 08:30:00 - Feat.: - Title: Najbohatší Róm Británie prelomil mlčanie. Narodil sa v karavane, teraz má miliardové impérium a žije v sídle v Monaku 04 - Modified: 2024-04-28 18:44:32 - Feat.: - Title: Írsko chce do Británie vracať migrantov, ktorí prichádzajú cez Severné Írsko 05 - Modified: 2024-04-28 09:46:16 - Feat.: - Title: Ruský dronový útok poškodil hotel v ukrajinskom Mykolajive. Rusi hovoria o ubytovaných žoldnieroch
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. máj 2024 01:15