StoryEditor

Zásoby ropy na 600 rokov a inflácia v miliónoch percent. Osud Venezuely je neistý

01.03.2019, 23:00
Autor:
redred
Nádejou Venezuely môže byť ropa, ktorá predstavuje 95 percent príjmov z exportov a jej ťažba tvorí významnú časť ekonomickej aktivity krajiny.

Podľa výpočtov Medzinárodného menového fondu dosiahne tento rok inflácia vo Venezuele 10 miliónov percent.

Parlament, ktorý je kontrolovaný opozíciou, tvrdí, že v decembri dosiahla inflácia 1,6 milióna percent. Ako ale upozorňuje FTAlphaville, Steve Hanke z Johns Hopkins University sa domnieva, že inflácia vo Venezuele sa pohybuje "len" okolo 132 tisíc percent.

"Tak veľký rozdiel v číslach ale nie je prekvapivý, ak vezmeme do úvahy nedostatok dát z venezuelskej ekonomiky. Nicolás Maduro sa dostal k moci v roku 2013 a od tej doby centrálna banka pomaly prestala zverejňovať údaje týkajúce sa rastu cien. A uprostred dnešného ekonomického kolapsu je ťažké robiť akékoľvek odhady," dodáva FTAlphaville.

Ekonómovia, ktorí situáciu vo Venezuele sledujú, sa ale snažia nejaké odhady urobiť a na posledný pokus ich predstaviť Inštitútu pre medzinárodné financie (IIF). Ten okrem iného porovnáva výkon ekonomík bývalého Sovietskeho zväzu po jeho rozpade s vývojom hrubého domáceho produktu Venezuely od roku 2013.

Haver a IIF

​Pred sebou má ťažkú cestu

Ak by teda osud spomínaných ekonomík bol nejakým vodítkom, má pred sebou Venezuela ešte ťažkú ​​cestu.

Jej nádejou môže byť ropa, ktorá predstavuje 95 percent príjmov z exportov a jej ťažba tvorí významnú časť ekonomickej aktivity krajiny. Jej rezervy sú pritom najväčšie na svete a prevyšujú aj rezervy krajín ako Saudská Arábia a Irán. Doteraz však Venezuela veľkú časť tohto obrovského bohatstva efektívne nevyužila a súčasné americké sankcie škody ešte zvyšujú.

Americké sankcie

​FTAlphaville dodáva, že sankcie nebudú pravdepodobne zrušené skôr, ako bude naplnený ich účel. Teda odchod prezidenta Madura. Opozičné vodca "už pripravuje krajinu na možné oživenie" a hovorí o záchrane energetického sektora. Teraz sa ale krajina nachádza v stave, kedy rabovanie a zlý manažment viedli k uzavretiu väčšiny rafinérií a ťažba ropy klesla zhruba na polovicu.

Nasledujúci graf od IIF porovnáva výšku preukázaných rezerv u významných exportérov ropy (Saudská Arábia SAR, Irán, Irak, Kuvajt a Rusko).

Podľa obrázku by trvalo zhruba 600 rokov, než by došlo k vyťažení preukázaných rezerv Venezuely, na druhom mieste v tomto porovnaní figuruje Irán, ktorého rezervy by boli vyťažené za viac ako 100 rokov.

IIF a Haver

​Tento článok bol uverejnený na stránke Patria

01 - Modified: 2024-05-05 09:49:49 - Feat.: - Title: Ceny ropy zaznamenali najprudší pokles za tri mesiace. Trh nečakal navýšebie amerických zásob 02 - Modified: 2024-05-03 08:22:49 - Feat.: - Title: Miera inflácie v Turecku sa ďalej zvyšuje, v apríli sa vyšplhala takmer na 70 percent 03 - Modified: 2024-05-04 04:26:05 - Feat.: - Title: Vyhliadky Slovenska sa zlepšili, no experti varujú: Vidíme nebezpečné trecie plochy, hrozia straty (anketa HN) 04 - Modified: 2024-05-03 06:00:11 - Feat.: - Title: Ceny ropy smerujú v tomto týždni k poklesu, stoja za ním dva faktory 05 - Modified: 2024-05-02 17:14:51 - Feat.: - Title: Rusko podľa USA posiela ropu do KĽDR nad rámec množstva povoleného OSN
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. máj 2024 12:20