10.09.2018, 15:42

Rodinné firmy sú na burzách najziskovejšie, zistila rozsiahla štúdia

Rodinné firmy sú opatrnejšie a dokážu sa ľahšie odpútať od krátkodobého uvažovania na burze, kedy sa pozornosť sústreďuje na štvrťročné výsledky.

Rodinné firmy sú na burzách najziskovejšie, zistila rozsiahla štúdia
Zdroj: Dreamstime

Rodinné firmy obchodované na burzách bývajú celosvetovo ziskovejšie ako ostatné spoločnosti. Ich akcie tak dlhodobo prekonávajú širší trh. Zistila to rozsiahla štúdia banky Credit Suisse, z ktorej cituje agentúra DPA.

Firmy vedené príslušníkmi jednej rodiny dosahujú vyššieho rastu obratu pri nižšej zadlženosti, uvádzajú ekonómovia v texte, ktorý analyzuje viac ako tisíc spoločností z Európy, Ázie a Spojených štátov. Navyše dosahujú vyššieho podielu prevádzkového zisku k tržbám.

Štúdia porovnávala rodinné podniky s kontrolnou skupinou 7000 iných typov firiem.

Orientácia na dlhodobé ciele

Rodinné firmy sú opatrnejšie a dokážu sa ľahšie odpútať od krátkodobého uvažovania na burze, kedy sa pozornosť sústreďuje na štvrťročné výsledky. "Orientujú sa na dlhodobejšie ciele, sú menej odkázané na financovanie z cudzích zdrojov a investujú viac do výskumu a vývoja," píše autor štúdie Eugene Klerk.

Rodinným podnikom sa darí lepšie ako iným porovnateľným firmám v každom regióne a odvetví nezávisle od ich veľkosti.

Celosvetovo najlepšie sa rozvíjajú nemecké, talianske, čínske a indické rodinné spoločnosti. Pokiaľ ide o akcie, darí sa v európskom porovnaní v priemere najlepšie nemeckým rodinným firmám, za nimi nasledujú podniky holandské.

Dominancia nemeckých firiem

V rebríčku firiem s najlepšími výsledkami na burze počas troch, piatich a desiatich rokov obsadili nemecké firmy štyri najvyššie priečky. Na špici sa nachádza softvérový koncern Nemetschek, za ním nasleduje spoločnosť Sartorius obchodujúca s medicínskou technikou, špecialista na lízing firma Grenke a prenajímateľ áut Sixt.

Predné miesta obsadili aj francúzske rodinné koncerny Kering a Christian Dior spolu s talianskou automobilkou Fiat Chrysler.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.