03.08.2017, 00:00

Zavelí ČNB k obratu? (komentár dňa)

Česká národná banka môže na dnešnom zasadnutí zahájiť proces uťahovania menových opaskov na Starom kontinente.

Zavelí ČNB k obratu? (komentár dňa)
Zdroj: Reuters

Nulovými úrokovými sadzbami sa českému hospodárstvu rozhodla pomôcť pred viac než deviatimi rokmi, kedy sa v Európe naplno rozbehla dlhová kríza. Odvtedy sa však veľa zmenilo.

Česká ekonomika pokračuje v expanzii, trh práce hlási rekordnú mieru nezamestnanosti a spotrebiteľské ceny sa aktuálne pohybujú nad inflačným cieľom. ČNB by navyše zabila dve muchy jednou ranou, keďže vyšším úročením by ochladila hypotekárny trh. Ceny nehnuteľností u našich západných susedov totiž podobne ako u nás kontinuálne rastú a držia sa blízko historickým maxím.

Prípadné zvýšenie úrokových sadzieb by viedlo k rastúcemu záujmu o českú korunu v dôsledku zvýšenia úrokového diferenciálu, teda rozdielu medzi domácimi a zahraničnými sadzbami, keďže česká mena by bola pre zahraničných investorov atraktívnejšia.

Koruna by mohla následne posilniť a definitívne prelomiť hranicu 26 českých korún za jedno euro. Záujem o českú menu dokazuje aj tuzemský dlhopisový trh, kde podiel zahraničných držiteľov zaznamenal historické maximum.

Je však treba poznamenať, že zvýšeniu úročenia bráni pokračujúca uvoľnená monetárna politika ECB, ktorá aj naďalej drží nohu na plyne. Je tu preto možnosť, že ČNB počká so zvyšovaním úrokových sadzieb do septembrového zasadnutia, kedy bude mať k dispozícii viac detailov ohľadne ústupu ECB od kvantitatívneho uvoľňovania.

Menové zasadnutie dnes čaká aj Bank of England, kde možno pozorovať ešte väčší tlak na zvýšenie úrokových sadzieb. Na ekonomiku Veľkej Británie totiž s oneskorením dolieha Brexit. Oslabená libra zvyšuje ceny dovozu a vplýva na rast spotrebiteľských cien.

Zatiaľ čo inflácia rastie, produktivita práce a mzdy jej nestíhajú. Briti preto prestávajú míňať a začínajú šetriť, k čomu dopomáha aj neistota ohľadne podoby Brexitu. Práve spotrebiteľský dopyt pritom predstavuje hlavný motor rastu HDP.

Zvýšenie úrokových sadzieb na dnešnom zasadnutí je aj napriek tomu málo pravdepodobné. Trhy rátajú s takouto možnosťou najskôr v prvej polovici budúceho roka. Vo vnútri Bank of England však narastá tábor jastrabov, ktorí cítia potrebu sprísnenia menovej politiky. Na poslednom júnovom zasadnutí za zvýšenie úrokových sadzieb hlasovali traja z ôsmich členov menového výboru.

Najvyšší dôraz investorov bude preto kladený na tlačovú konferenciu guvernéra Carneyho a zverejnený inflačný report ktorý napovie, ako sa na súčasnú ekonomickú situáciu vo Veľkej Británii pozerajú centrálni bankári.

Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.