05.10.2017, 00:00

Trhom panuje veľká likvidita (komentár dňa)

Rast svetového hospodárstva naberá čoraz viac na sile a na globálnych finančných trhoch cítiť aj napriek občasným turbulenciám všeobecný optimizmus, ktorý tlačí finančné aktíva k novým maximám.

finančné trhy
Zdroj: Reuters

Zodpovedá však takýto stav ekonomickému fundamentu alebo stojí na krehkých základoch lacnej likvidity?

Aj napriek tomu, že FED postupne pokračuje v postupnom uťahovaní menových kohútikov, ostatné kľúčové centrálne banky pokračujú vo zvyšovaní globálnej likvidity. Tá sa zdá byť rozhodujúcim faktorom, ktorý otupuje citlivosť investorov, podnikov a domácností vnímať riziko a fundamentálny stav ekonomiky, ničí cenotvorný proces a tlačí finančné aktíva smerom nahor.

Globálne uvoľnené menové podmienky doteraz tlmili negatívne účinky poslednej krízy a dali jednotlivým štátom dostatok času na realizáciu štrukturálnych reforiem. Reflácia naprieč svetom však opäť naberá na sile a z jednotlivých centrálnych bánk sa čoraz viac ozývajú jastrabie hlasy v prospech postupnej normalizácie menových podmienok.

Éra lacných peňazí sa pomaly, ale isto chýli ku koncu a odpovede na otázku, do akej miery zatienila lacná likvidita ekonomický fundament a či jednotlivé vlády využili oddychový čas od centrálnych bánk efektívne, ukáže najbližšia budúcnosť, počas ktorej sa úroky kľúčových centrálnych bánk postupne priblížia trhovej úrovni.

Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.