12.10.2017, 00:00

Katalánska nezávislosť naráža na realitu (komentár dňa)

Pozornosť finančných trhov mieri opäť do Španielska.

Katalánska nezávislosť naráža na realitu (komentár dňa)
Zdroj: Reuters

Katalánsky premiér Carles Puigdemont si namiesto vyhlásenia nezávislosti od Madridu zobral oddychový čas na vyjednávanie. Takýto krok zvyšuje šancu na dohodu o novom usporiadaní. Namiesto tvrdého exitu, ktorý by Katalánsko izoloval do právneho a ekonomického vákua. Pozornosť trhov na seba nenechala dlho čakať. Španielske akcie a ceny štátnych dlhopisov reagovali posilnením a eurodolár sa nadýchlo k rastu na dvojtýždňové maximum.

O ekonomickej sile Katalánska nemožno pochybovať. Je hlavným prispievateľom k agregovanému HDP Španielska – tvorí približne pätinu. Jedná sa o silnú diverzifikovanú a internacionalizovanú ekonomiku, avšak ekonomická poučka, ktorá by zaručovala jeho životaschopnosť v prípade odtrhnutia neexistuje. Budúca prosperita Katalánska tak bude závisieť od postoja medzinárodného spoločenstva a centrálnej vlády.

Katalánsko dlhodobo upozorňuje, že jeho príspevok do centrálneho daňového systému nie je úmerný tomu, čo získava naspäť, keďže významná časť ich daní je prerozdelená v prospech najchudobnejších regiónov. Rozpočtová a daňová autonómia, ktorú Madrid poskytol Baskitsku zrejme Katalánsku stačiť nebude a hľadanie kompromisov bude dlhé a náročné, čo posilní ostatné separatistické snahy v Európe, čím reálne hrozí ďalšie štiepenie bohatých regiónov resp. štátov vo vnútri EÚ. Namiesto hlbšej integrácie, ktorú si želajú európske politické špičky.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.