20.10.2017, 00:00

Aj keď zopakovanie čierneho pondelka asi nehrozí, korekcia na trhoch nás neminie (komentár dňa)

Pred tridsiatimi rokmi, 19.10. 1987, nastal na americkom akciovom trhu obrovský výpredaj, ktorý dostal označenie Čierny pondelok.

Aj keď zopakovanie čierneho pondelka asi nehrozí, korekcia na trhoch nás neminie (komentár dňa)
Zdroj: Reuters

Pre väčšinu obchodníkov, investorov a manažérov sa jednalo o najväčší jednodenný prepad akcií v ich kariére. Obchodovanie v Ázii aj Európe sa v ten deň nieslo v znamení silných výpredajov a pochmúrna nálada sa preniesla aj do USA. Akciový index Dow Jones sa prepadol o 508 bodov v priebehu niekoľkých hodín, čo bol pokles o neuveriteľných 22,6 percenta, najväčší v histórii indexu.

Môže sa takáto situácia opakovať aj v súčasnosti?

Aktuálne na trhu fungujú na trhu tzv. circuit breakers, ktoré boli nainštalované po prepade v roku 1987 a aktualizované po flash crashi v máji 2010. Podľa nových platných pravidiel, ak index SP500 klesne o viac ako 7 percent počas poobednej seansy, obchodovanie sa pozastaví na 15 minút.

Ďalšia prestávka nastane, ak sú akcie v strate 13 percent. Ak však pokles dosiahne mínus 20 percent, obchodovanie sa na celý deň pozastaví. Súčasná technika by tak mala pomáhať a chrániť akcie pred obrovskými prepadmi. Preto je opakovanie scenára z roku 1987 málo pravdepodobné, avšak nie úplne vylúčené. Prečo?

Rok 1987, 2010 a aj august 2015 boli ťažké roky pre investorov. V auguste 2015 po čínskej devalvácii nastal na finančných trhoch taktiež masívny výpredaj. Z trhu zmizli kupci a ceny akcií boli vo voľnom páde. V tento deň bolo zaznamenaných až 1 250 zastavení obchodovania pri 455 individuálnych akciách.

Aktuálna situácia vôbec nepripomína žiadny z týchto prípadov a akciové indexy pokračujú v prudkom raste. Index Dow Jones sa dostal nad psychologickú hranicu 23-tisíc bodov a SP500 pokračuje v pochode smerom k 2 600 bodom.

Analytici sa však zhodujú, že súčasný rast nie je zdravý, a preto by už na akciové trhy mala prísť korekcia. Väčšina z nich však neočakáva panický prepad o 20 percent ako pred 30 rokmi. Avšak aj leto 2017 prinieslo silnejšie jednodňové výpredaje, keď indexy strácali 2 percentá, a tieto sa môžu pokojne zopakovať aj častejšie. Finanční regulátori však za posledné roky odviedli dobrú prácu, a preto môžu investori pokojne spávať bez obavy z ďalšieho čierneho dňa.

Autorom je Peter Bukov, hlavný analytik TopForex.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.