Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2017, 00:00

Ronald Ižip: Dokedy budú akcie rásť?

Americké akcie opäť dosahujú svoje nové historické maximá.

Ronald Ižip: Dokedy budú akcie rásť?
Zdroj: Reuters

Tentoraz im k tomu pomohli lepšie čísla ekonomického rastu za tretí kvartál, ako aj väčšia šanca, že do konca roka bude predsa len schválená daňová reforma.

Hospodársky rast USA vyšiel v treťom kvartáli na úrovni 3,3 % a prekonal nielen očakávania, ale stal sa aj najlepším kvartálom za posledné tri roky. Na rozdiel od slušného ekonomického rastu sa inflácia drží na tvrdohlavo nízkych úrovniach.

To síce nie je pozitívne pre plány centrálnej banky, no je to pozitívne pre akcie. Nečudo, že v takomto mixe akcie nemajú strop. Avšak všetci si uvedomujú, že donekonečna rásť nemôžu.

Čoraz častejšie sa v médiách objavuje otázka, kedy príde recesia. Prvé náznaky prichádzajú v podobe tvaru dlhopisovej krivky, keď výnosy dvojročných dlhopisov prudko rastú, no výnosy desaťročných dlhopisov klesajú. To je typický znak blížiacej sa recesie, ktorá by sa mohla dostaviť už o rok.

Na základe týchto úvah viacero investičných bánk začalo upozorňovať svojich klientov na zníženie alokácie akcií do cyklických sektorov, ako sú technológie, automobily či luxus.

Aj to bol dôvod, prečo sme v stredu videli silnejší výpredaj technologického indexu Nasdaq. Centrálne banky aj investori tušia, že súčasný rast sa blíži ku koncu. Teraz budú pozorne sledovať jeho náznaky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.