Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.12.2017, 00:00

Odchádza Janet Yellenová, šéfka najsilnejšej banky sveta, ktorá presvedčila trhy

Yellenová má za sebou len jedno obdobie, avšak za tie štyri roky stihla toho naozaj veľa.

Pomaly, ale isto sa blíži mesiac február a s ním aj ukončenie prvého a posledného funkčného obdobia na čele Amerického Fedu pre Janet Yellenová. Novým šéfom sa stane nominant prezidenta Jerome Powell, ktorý nastúpi do tejto funkcie 3. februára.

Yellenová má za sebou teda len jedno obdobie, avšak za tie štyri roky stihla toho naozaj veľa. Podľa ekonómov si zaslúži oveľa viac pochvaly a pozornosti, ako aktuálne dostáva. Prieskum Wall Street Journal prišiel so zaujímavými výsledkami. Až 60 % opýtaných ekonómov by ohodnotilo výkon Janet Yellenovej na Áčko, teda na jednotku. 30 % respondentov ju hodnotí na Béčko, teda dvojku. Iba 8 % by jej dalo známku C a 2 % tú najhoršiu známku, teda v americkom hodnotení D.

To sú oveľa lepšie výsledky, ako dosiahol minulý šéf Fedu Ben Bernanke. V prieskume realizovanom pred štyrmi rokmi dostal Áčko len od tretiny ekonómov, 45 % mu dalo dvojku, 8 % trojku a 5 % najhoršiu známku.

Zároveň sa jedná aj o polepšenie pre samotnú Yellenovú od začiatku jej pôsobenia na šéfovskej stoličke. V apríli 2016 bol realizovaný podobný prieskum medzi ekonómami a len 22 % jej priznalo najlepšiu známku, pričom až 51 % opýtaných ju vtedy ohodnotilo na dvojku a pätina ekonómov na trojku.

Jej vedenie americkej centrálnej banky teda po čase presvedčilo investorov aj ekonómov. A to aj napriek „nesplneným sľubom“. Napríklad v roku 2015 Fed predpokladal až štyri zvyšovania úrokových sadzieb, avšak v roku 2016 sme videli len jedno. Yellenová však dodržala sľub tento rok, kedy sme videli tri zvyšovania úrokových sadzieb, ako aj pomalé rozpúšťanie obrovskej súvahy Fedu cez predaj dlhopisov. Zhrnuté a podčiarknuté, trh je s jej vládnutím nadmieru spokojný.

Počas posledných štyroch rokov klesla miera nezamestnanosti na 17-ročné minimá a aktuálne je na 4,1 %. Inflácia zostáva pod úrovňou 2 % (pre index PCE) a CPI index osciluje na ročnej báze okolo 2 %. To je z historického hľadiska pomerne nízka inflácia vzhľadom na zdravý ekonomický rast, ktorý vidíme v USA.
V jej liste, podanom spolu s rezignáciou, Yellenová napísala, že je veľmi potešená pokračujúcim zlepšením v ekonomike od finančnej krízy. Ekonomika vytvorila za posledných osem rokov v čistom až 17 miliónov nových pracovných miest, čo podľa viacerých metrík napĺňa hlavný cieľ Fedu, ktorým je dosiahnutie plnej zamestnanosti.

Autor je hlavný analytik TopForex

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.