Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2021, 00:00

Globálny nedostatok polovodičov

Markantné obmedzenie výroby zhruba o 11 percent môže v značnej miere ovplyvniť akcie firmy Apple.

Globálny nedostatok polovodičov
Zdroj: Reuters

Výpadky v dodávateľských reťazcoch a niekoľko mesiacov trvajúci nedostatok súčiastok potrebných na výrobu vo viacerých odvetviach pocítili tento rok aj v spoločnosti Apple. Predpokladaný počet vyrobených telefónov značky iPhone sa z 90 miliónov pravdepodobne zníži o 10 miliónov kusov.

Markantné obmedzenie výroby zhruba o 11 percent môže v značnej miere ovplyvniť akcie firmy. Spoločnosť Apple doteraz vedela takpovediac s gráciou vyriešiť výpadky v dodávateľskom reťazci, avšak najnovšie správy o znížení produkcie, ktoré sa týkajú konkrétne najnovšieho iPhonu 13, sú zlým znamením aj pre iné podniky. Ak si taký gigant ako Apple nevie zabezpečiť dostatok komponentov a musí obmedziť objem výroby, tak s veľkou pravdepodobnosťou budú trpieť aj ďalší veľkí hráči na trhu.

Prvou znepokojivou správou, ktorá sa objavila, je, že akcie dodávateľov spoločnosti Apple už začali klesať. Polovodičová kríza ohrozuje jednotlivé firmy, ale aj celé odvetvia, postupne preniká k spotrebiteľom a v nadchádzajúcom zimnom období pocítime zvýšené ceny najmä pri elektronike. Celosvetová kríza nedostatku komponentov zasahuje jednoznačne aj automobilový priemysel. Výrazné obmedzenia pocítili aj spoločnosti Toyota, BMW a Volkswagen.

Na Slovensku ohlásila obmedzenie výroby aj automobilka Jaguar Landrover. Uvidíme, ako ostatné. Dokedy budú trvať tieto výpadky, je otázne a prehĺbenie krízy môže prísť už na konci roka 2021.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.