Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2021, 16:24

Kryptomeny na nových maximách

  • Tento týždeň stúpali opäť kryptomeny na rekordné maximá, konkrétne Bitcoin v jednom bode prekonal hranicu nad 69-tisíc dolárov.
  • Ethereum prekonalo hranicu 4 800 dolárov.
  • Kryptomeny sú známe svojou vysokou volatilitou a je pomerne náročné odhadnúť, kam až môže hodnota vystúpiť.
Kryptomeny na nových maximách
Zdroj: Reuters

Bitcoin a Ethereum môžeme považovať za dve najpopulárnejšie kryptomeny. Pri nich zvyčajne platí, že ak prvá kryptomena z nejakého dôvodu stúpa, tak Ethereum ju väčšinou nasleduje.

Investovanie do Bitcoinu je aktuálne jeden z top trendov hlavne u mladšej generácie. Nemôžeme sa tomu čudovať, pretože dosahuje pôsobivý výkon, ak vezmeme do úvahy, že v roku 2020 sa hodnota Bitcoinu pohybovala okolo 11 500 dolárov.

Zdroj: Investing.com

​Vývoj hodnoty Bitcoinu počas 5-tich rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Napriek vysokým nárastom sú kryptomeny jednou z najrizikovejších investícií. Výkyvy v hodnotách často prichádzajú nečakane a môžu byť zdrvujúce pre investorov, ktorí „dôverovali“ tomuto špekulatívnemu aktívu a rozhodli sa ho zaradiť do svojho investičného portfólia vo vyššej miere.

Vo všeobecnosti sa odporúča diverzifikácia portfólia a investícia do kryptomien by mala byť nižšia ako päť percent. Kvôli vidine vyššieho zisku sa však stretávame s investormi, ktorí investujú prevažnú časť svojich financií.

Čo sa skrýva pod DeFi?

V posledných mesiacoch sa upiera pozornosť v súvislosti s kryptomenami na DeFi. Je to decentralizovaný finančný systém umožňujúci používateľom podieľať sa na tradičných finančných aktivitách, ako je požičiavanie, ale bez zapojenia sprostredkovateľa. Základným cieľom DeFi je priniesť „tradičné“ finančné služby.

To znamená, že teoreticky by ktokoľvek mohol požičiavať digitálne peniaze alebo naopak požičiavať si ich za konkurenčné úrokové sadzby. Dôležité je povedať, že podmienkou je, aby sa v celom procese nevyskytol žiadny prostredník. Investori by tak mohli zarábať až dvojciferné percentuálne výnosy z úspor v určitých digitálnych tokenoch. Tento systém však prináša aj veľa rizík, ako sú napríklad hackeri.

Okrem vysokej volatility čelili kryptomeny v posledných dňoch tieňu z prípadu Squid kryptomeny. Kryptomena inšpirovaná seriálom od spoločnosti Netflix „Squid Game“, ktorý okrem iného valcuje všetky seriálové rebríčky, nečakane spadla po tom, čo si jej zakladatelia vyplatili peniaze a záhadne zmizli.

Token s názvom SQUID dosiahol 1. novembra hodnotu nad 2 861 dolárov a následne klesol takmer na nulu. Tento prípad mohol odradiť mnohých investorov od investovania do kryptomien.

Treba však poukázať na neustály rastový trend krypto segmentu. Kryptomeny môžu byť platidlom budúcnosti, a tiež je predpoklad, že ich hodnota bude stále stúpať. Trh s kryptomenami má aktuálne hodnotu viac ako 3 bilióny dolárov, a to už nie je zanedbateľná čiastka.

Komentár hlavnej analytičky ProfitLevel Lucie Žárskej

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.