Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2021, 13:33

Black Friday pomôže viacerým firmám

Amazon tento rok začal s poskytovaním zliav oveľa skôr, a to už 4. októbra.

Black Friday pomôže viacerým firmám
Zdroj: Reuters

Výpredaje počas amerického Black Friday sa už rozšírili na viac-menej celý svet. Ľudia sa tešia na vyššie zľavy, vďaka ktorým môžu ušetriť značnú peňažnú čiastku.

Spoločnosti sa naopak môžu radovať zo zvýšeného záujmu o ich produkty. Ktorí predajcovia však skutočne dosiahnu vrchol v tržbách a do ktorých firiem investovať kvôli výpredajom počas Black Friday?

E-commerce na čele Black Friday

Nákupné šialenstvo s menom Black Friday sa zvyčajne začína po americkom sviatku Dňa vďakyvzdania. Počas týchto sviatkov je vyššia šanca na zárobok pre online obchody, pretože ľudia sú zväčša doma. Amazon tento rok začal s poskytovaním zliav oveľa skôr, a to už 4. októbra.

Dôvodom boli údajne obavy z výpadkov v dodávateľskom reťazci a rôzne omeškania. Na druhej strane, Black Friday nemusí vždy znamenať zvýšenie celkových tržieb spoločnosti. Niektoré firmy zaznamenali pokles zisku, pretože ľudia sa počas pandémie nevrátili do kamenných obchodov, teda predaj zostal iba v online prostredí.

V roku 2020 nezávislé spoločnosti predávajúce na Amazone prekonali celosvetové tržby v období predaja od Black Friday do Cyber Monday v hodnote 4,8 miliardy dolárov. To znamená, že tržby sa zvýšili oproti predaju z roku 2019 až o 60 percent. Hodnota akcií spoločnosti Amazon stúpla za posledný mesiac približne o 8 percent.

Zdroj: Investing.com

​Výkon spoločnosti Amazon za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Problémy počas Black Friday

Z dôvodu vysokého náporu kupujúcich po zverejnení zliav sa musia mnohé firmy strategicky pripraviť na možné problémy. Medzi najčastejšie hrozby patrí hlavne nedostatok zamestnancov skladov, vodičov nákladných áut a iných ľudí zabezpečujúcich bezproblémovú logistiku ku kupujúcemu.

Ďalšie problémy sa zvyčajne týkajú predĺžených dodacích lehôt, nízkej dostupnosti tovaru a v neposlednom rade aj umelého zvyšovania cien. Amazon v tomto prípade urobil správny krok, kedy mu skorší dátum zverejnenia zliav môže zabezpečiť lepšie rozloženie nákupov do viacerých týždňov. Tým sa môže vyhnúť výpadkom v dodávateľskom reťazci.

Platobné akcie v kurze

Ďalším významným segmentom, ktorý by mal profitovať z Black Friday, sú technicko-finančné spoločnosti. Medzi najznámejšie patrí Affirm a Afterpay. Tieto inovatívne firmy sa zameriavajú na zákazníkov, ktorí nemajú k dispozícii dostatočnú hotovosť a ponúkajú veľmi populárnu službu „Buy now, pay later“.

Keďže fenomén Black Friday s rastúcou popularitou online nakupovania každým rokom získava na sile, mohol by aj tento rok priniesť daným firmám zvýšenie obratu, a tým pádom možné posilnenie ceny akcií.

Zdroj: Investing.com

​Výkon spoločnosti Affirm Holdings Inc od uvedenia na burzu. (Zdroj: www.investing.com)

Komentár hlavnej analytičky ProfitLevel Lucie Žárskej

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.