Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2017, 00:00

Bitcoin je pod tlakom

Predvianočný týždeň priniesol na trhoch prudký rast výnosov z dlhopisov.

Bitcoin je pod tlakom
Zdroj: Reuters

V USA vzrástli o 13 bázických bodov, v Nemecku o 12. V oboch prípadoch to predstavovalo najrýchlejší rast za posledné tri mesiace.

V Spojených štátoch dokonca výnosy poskočili na najvyššie úrovne od marca. Znamená to, že investori sú optimistickejší ohľadne budúceho vývoja ekonomiky a inflácie, ktorý by mal umožniť centrálnym bankám rýchlejšie uťahovať politiku.

Okrem pozitívnych dát z popredných ekonomík tomu prispelo aj schválenie daňovej reformy v USA, ktorá prinesie pre americkú ekonomiku fiškálny stimul. Spomedzi popredných mien na rast výnosov tradične reagoval najhoršie japonský jen, keďže v Japonsku úrokové sadzby kvôli dlhodobej absencii inflácie centrálna banka nebude schopná zvyšovať úročenie dlhé roky.

Mimoriadnej volatility sme boli svedkami pri bitcoine. Jeho cena sa intradenne rozkývala. Kým do minulého týždňa bol intradenný prepad o viac ako tisíc dolárov mimoriadne zriedkavý, tak od 19. decembra sa tak stalo každý jeden deň. Vyzerá to tak, že viacero špekulantov, ktorí sa do BTC nahrnuli, sa snaží vyberať svoje zisky. Posledný týždeň v roku nečakáme mimo bitcoinu výraznejšiu volatilitu. Makroekonomický kalendár je takmer prázdny, dôležitých udalostí bude minimum a značná časť investorov sviatkuje.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.