Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2018, 00:00

Ropná rely znervózňuje OPEC

Uplynulý rok prial na finančných trhoch takmer všetkým triedam aktív.

Ropná rely znervózňuje OPEC
Zdroj: Reuters

Komoditné indexy však aj napriek výraznému finišu ku koncu roka nedoručili investorom presvedčivé zhodnotenie. Na rozdiel napr. od akcií, ktoré zažili rok plný rekordov, keď americký akciový index S&P 500 rástol prvý krát v histórii každý mesiac v roku a pridal takmer 20%-né zhodnotenie.

Kým komoditný rok 2017 prial najmä kovom, poľnohospodárske komodity naopak ťahali za kratší koniec. Najviac sa darilo kobaltu a ostatným základným kovom ako hliníku, medi a zlatu, ktoré našli podporu v pokračujúcom oživení globálnej ekonomiky. Vítaným stimulom pre ich rast bol aj pokles dolára. Oproti košu najvýznamnejších mien stratil najviac od roku 2003. Geopolitické napätie, treskúca zima v USA a disciplinovanosť OPEC-u zase prináša želané ovocie cenám čierneho zlata, ktoré sa obchoduje v blízkosti trojročného maxima.

Niektoré členské štáty OPEC-u však nemajú veľký záujem na tom, aby cena ropy pokračovala vo výraznom rastovom trende. Na úkor straty trhového podielu OPEC-u podporuje aktivitu alternatívnych ťažiarov, najmä americké bridlice. Odhadovaný tzv. break-even, kedy cena „dáva zmysel“ je v rámci krajín kartelu odlišná, keď sa u väčšiny pohybuje v rozmedzí od 40 do 70 USD za barel. Zlomová cena amerických bridlíc dosahuje úrovne blízke 50 USD za barel.

Autor analytik Across Private Investments

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.