Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2018, 00:00

Japonsko hlási najlepšie čísla za posledných 10 rokov. Odváži sa priškrtiť kohútik stimulom?

Bank of Japan má aktuálne najoptimistickejší odhad na niektoré regionálne časti Japonska za posledných desať rokov.

Japonsko hlási najlepšie čísla za posledných 10 rokov. Odváži sa priškrtiť kohútik stimulom?
Zdroj: Reuters

Guvernér Japonskej centrálnej banky v pondelok v noci ponúkol pozitívny pohľad na japonskú ekonomiku a infláciu, čo pomohlo japonskému jenu vzrásť na štvormesačné maximá voči doláru, keď sa pár USD/JPY priblížil k úrovni 110,00. Trh začal špekulovať na to, že Bank of Japan (BoJ) sa poponáhľa s exitom z ultrauvoľnenej monetárnej politiky.

Bank of Japan má aktuálne najoptimistickejší odhad na niektoré regionálne časti Japonska za posledných desať rokov. To by mohlo podporovať inflačné tlaky v ekonomike a vytúžený nárast inflácie až k 2 % medziročne. BoJ síce zopakovala, že monetárna politika ostane uvoľnená ešte po dlhú dobu, no trh to viac-menej ignoroval a začal sa sústrediť na to, že BoJ možno začne stimuly znižovať po vzore ostatných centrálnych bánk.

Podľa jednotlivých regionálnych bánk sa jadrová inflácia už blíži k 1 %, čo je výrazne vyššie číslo ako pred troma mesiacmi, keď bol rast cenovej hladiny len okolo nuly.

Kurodov slovník bol v pondelok mierne jastrabí, aj keď sa zatiaľ nejedná o žiadne načrtnutie zmien v monetárnej politike. Reakcia trhov napriek tomu môže byť razantná. Po príklad nemusíme chodiť ďaleko do minulosti. Zápisnica z ECB minulý týždeň bola takisto jastrabia, avšak trh to zobral veľmi senzitívne a posunul euro na 4-ročné maximá. Preto aj slovník z BoJ bude vnímaný veľmi pozorne a každé takéto vyhlásenia budú investori oceňovať nákupmi jenu.

Aj napriek pozitívnym vyhláseniam však v BoJ stále panuje „nerozhodný stav“. Viacerí členovia chcú monetárnu politiku udržať veľmi uvoľnenú, dokonca niektorí by ju ešte viac uvoľnili.

BoJ upgradla odhad rastu ekonomiky pre tri z deviatich japonských regiónov, pričom dva regióny už expandujú podľa centrálnej banky naozaj výrazným tempom. Naposledy sme takýto pozitívny slovník počuli z Tokia v apríli 2007.

Jen na to reagoval posilnením, ale japonské akcie nedokázali udržať prvotné zisky a zatvorili len s miernym plusom. Ak bude japonský jen pokračovať v posilňovaní a pár USD/JPY by sa dostal pod 110, mohlo by to mať negatívny dosah na japonské exportne orientované firmy.

Minulý týždeň navyše BoJ zverejnila správy, že v decembri nakúpila menej dlhopisov v programe QQE, než pôvodne plánovala, čo tiež spôsobilo nákupy jenu a rast japonských výnosov. Ak by naozaj BoJ postupne začala znižovať obrovský monetárny stimul, pár USD/JPY by sa mohol dostať do dlhodobejšieho klesajúceho trendu aj napriek rastúcim výnosom v USA.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.