Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2018, 00:00

ECB vs. euro (komentár dňa)

Najdôležitejšou výzvou pre Draghiho a spol. bude na dnešnom prvom zasadnutí v roku odpoveď na otázku, či je pre rast ekonomiky eurozóny zdravá.

ECB vs. euro (komentár dňa)
Zdroj: Reuters

Ekonomika eurozóny nadviazala na silné dáta z posledných mesiacov a do nového roka vstúpila podľa predstihových indikátorov v podobe kompozitného indexu PMI v najlepšej kondícii za posledných dvanásť rokov. Z dobrých ekonomických dát sa teší najmä euro, ktoré oproti americkému doláru posilnilo na najvyššie úrovne od roku 2014, konkrétne na 123 dolárových centov.

Spoločná mena ťaží okrem dobrých ekonomických dát aj z predpokladov, že pokračujúca expanzia ekonomiky krajín platiacich eurom zvýši inflačné tlaky a prinúti centrálnych bankárov vo Frankfurte postupne komunikovať upustenie od aktuálnych monetárnych stimulov.

Zdá sa, že silná hodnota spoločnej meny, ktorá ovplyvňuje medzinárodný obchod medzi eurozónou a zvyškom sveta zatiaľ neprekáža ani exportérom, čoho dôkazom je rast nemeckého akciového benchmarku na nové historické maximá. ECB sa však na apreciáciu eura díva z opačného pohľadu.

Najdôležitejšou výzvou pre Draghiho a spol. bude na dnešnom prvom zasadnutí v roku odpoveď na otázku, či je pre rast ekonomiky eurozóny zdravá. Z poslednej analýzy ECB o citlivosti spotrebiteľských cien na menový kurz vyplýva, že zhodnotenie eurodolára na úroveň 1,36 EUR/USD môže znížiť mieru inflácie až o 0,6 %.

A práve nedostatočné inflačné tlaky sú tým dôvodom, prečo sa centrálni bankári vo Frankfurte nebudú s ukončením menových stimulov ponáhľať a môžu čoraz častejšie slovne intervenovať v neprospech rastu eura.
Autor je analytik Across Private Investments

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.