Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2018, 00:00

Bezinflačný rast eurozóny

Eurozóna zažíva ekonomické oživenie.

Bezinflačný rast eurozóny
Zdroj: REUTERS/Ralph Orlowski

Európsky štatistický úrad Eurostat v najnovšej správe potvrdil, že ekonomika eurozóny šliape na plyn. Blok krajín platiacich eurom zaznamenal v uplynulom roku najrýchlejšie tempo rastu HDP za desaťročie, čím predbehol aj Spojené štáty americké.

Silná konjunktúra ekonomík členov eurozóny má široké základy, čo zvyšuje predpoklad, aby bol ich rast vzhľadom na zlepšujúce sa podmienky na trhu práce a silný dopyt domácností udržateľný aj do budúcnosti.

Fakt, že eurozóna na tempe nepoľaví ani počas nasledujúcich mesiacov naznačujú aj predstihové indikátory, podľa ktorých vstúpila eurozóna do nového roka veľkolepo.

Ekonomické oživenie v eurozóne sa však vzhľadom na rôznorodosť a rôzne špecifiká jednotlivých členských ekonomík neodráža na raste spotrebiteľských cien bližšie k cieľu európskej centrálnej banky (ECB), čo centrálnym bankárom vo Frankfurte pridáva vrásky na čele.

Určitú zásluhu na tom má aj silné euro, ktoré zlacňuje importované tovary, čím sa dostáva pod tlak slovných intervencií zo strany ECB v neprospech jeho rastu.

Nedostatočné inflačné tlaky spôsobujú, že Draghi a spol. sa s ústupom od menových stimulov aj napriek expanzii eurozóny ponáhľať nebudú, čo bude na jednej strane viesť k prehrievaniu performujúcich ekonomík a naopak kupovať čas trápiacim sa ekonomikám, ktorým vzhľadom na pokračujúcu garanciu nízkych nákladov na obsluhu verejného dlhu odpadáva potreba prijímania štrukturálnych reforiem.

Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.