Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2018, 00:00

Obchodníci vo veľkom vsádzajú na rastúce zlato. Naopak, striebro v rovnako čase netypicky klesá

Za posledných 50 rokov sa ceny striebra a zlata pohybovali rovnakým smerom.

Obchodníci vo veľkom vsádzajú na rastúce zlato. Naopak, striebro v rovnako čase netypicky klesá
Zdroj: Reuters

Obchodníci hedžových fondov zaujali v polovici februára medvediu pozíciu pri striebre. Začiatkom marca, v deň nástupu nového šéfa FEDu Jeroma Powella, ceny striebra klesli o 3,1 percenta v porovnaní s hladinou, na ktorej sa pohybovali k 1. januáru 2018.

Súčasne tí istí obchodníci a investori navýšili býčie pozície v opciách a futures na zlato, a to takým spôsobom, že ich hodnoty dosahujú viac ako trojnásobok priemernej úrovne za posledných desať rokov.

Za posledných 50 rokov sa ceny striebra a zlata pohybovali rovnakým smerom v 71 percent obchodných dní. V kalendárnych mesiacoch sa zlato a striebro od roku 1968 pohybovalo v 74 percentách sledovaného obdobia podľa rovnakých zákonitostí.

Smerovanie vývoja cien zlata a striebra bolo počas posledných 5 dekád zhodné v 39 celoročných periódach. Počas 11 rokov, v ktorých trhy registrovali odchýlky v pohyboch, sa cena zlata znásobila až 9 x, zatiaľ čo hodnota striebra sústavne klesala.

Londýnske špecializované pokladne disponujú podľa posledného súčtu viac ako miliardou uncí striebra. To je objem o 16 percent väčší pred 1,5 rokom.

Takéto čísla predstavujú ekvivalent pätnásťmesačného globálneho dopytu. Všetci - od finančných gigantov Citigroup a JP Morgan alebo komoditných špecialistov typu Macquarie až po veľkých správcov aktív ako napr. Blackrock a Fidelity - teraz predpovedajú silnejšiu a vyššiu komoditnú infláciu a súčasne stimulovaný a výraznejší celosvetový dopyt.

Počas piatich rokov došlo k nákupu nadpolovičnej väčšiny svetových zásob striebra priemyselnými spotrebiteľmi. V prípade zlata však takéto nákupy tvorili iba 10 percent.

Zlato však vykazuje užšiu pozitívnu koreláciu s hospodárskou výkonnosťou USA ako striebro. K súvzťažnosti s akciovým trhom však neinklinuje ani jedna z komodít. Samozrejme, korelácia nie je nevyhnutne kauzálna.

Istú súvislosť je možné odpozorovať aj zo vzťahu k ročnej miere rastu amerického HDP. Takýmto spôsobom možno zistiť, že striebro vykazuje priemerný trend +0,28 v päťročnom meradle, čo je viac ako v porovnaní s akciovým trhom a tendenciou -0,10 pri zlate za uplynulých 50 rokov.

Investor si tiež musí overiť, v akých obdobiach sú korelácie cenových pohybov s HDP najsilnejšie a kedy najslabšie.

Každopádne, pre obchodníkov môže byť výhodnejšou stratégiou tento vývoj jednoducho ignorovať. Aj keď sa v médiách dnes hovorí o synchronizovanom globálnom raste, stále existuje reálna možnosť, že aj v roku 2018 zvíťazí jednoduchá investičná logika a cena striebra pôjde hore.

Autor je hlavný analytik TopForex.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.