Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2018, 00:00

Euro to má nahnuté. Odborníci očakávajú jeho skorý pokles voči doláru

Výhľad pre minuloročnú najziskovejšiu menu nie je už zďaleka taký pozitívny, ako tomu bolo doteraz.

Euro to má nahnuté. Odborníci očakávajú jeho skorý pokles voči doláru
Zdroj: Reuters

Niektorí obchodníci a investori začínajú rozmýšľať nad tým, či aktuálna eurová rastová vlna pomaly nespeje k svojmu koncu. Svedčia o tom viaceré parametre, pričom odborníci na investície radia predávať euro voči americkému doláru.

Výhľad pre minuloročnú najziskovejšiu menu nie je už zďaleka taký pozitívny, ako tomu bolo doteraz. V EU sa totiž objavujú známky ekonomického spomalenia, ktoré naznačujú, že expanzia už pravdepodobne zaznamenala svoj vrchol.

To by mohlo znamenať, že ECB nezačne tak skoro zvyšovať úrokové sadzby a utesňovať monetárnu politiku, ako sa pôvodne predpokladalo.

Danske Bank preto posunula odhad prvého zvyšovania sadzieb až na koniec roka 2019, pričom ešte začiatkom roka očakávali rast sadzieb v lete 2019. Zároveň odporúča takticky predávať euro voči americkému doláru.

Rovnaký názor má aj Neil Staines z investičnej firmy Eurizon Capital, ktorý očakáva 6 % pokles na páre EUR/USD v najbližších dvoch mesiacoch.

Sentiment investorov sa mení z výrazne býčieho na neutrálny až mierne medvedí. Euro zaznamenalo voči doláru rastovú rally o 20 % a možno aktuálne prichádza čas na korekciu. Americký dolár už začal posilňovať aj voči ostatným menám. Trh začína započítavať ďalšie tri zvyšovania sadzieb v tomto roku, výnosy na dlhopisoch rastú a prudko rastú aj medzibankové sadzby LIBOR(-OIS).

K tomu ešte Fed pokračuje v predajoch dlhopisov zo svojej súvahy, a preto by sa medvedí trend na dolári mohol zastaviť a zelená bankovka by mohla začať posilňovať. Práve pár EUR/USD bol možno príliš vysoko a stále ponúka zaujímavé risk-reward pre krátke pozície.

Navyše, ekonomické čísla v EU výrazne spomaľujú a index ekonomických dát od Citigroup sa dostal na najnižšie úrovne od leta 2012. Aktuálne sa nachádza na úrovni -83, pričom rovnaký index v USA je na úrovni 33. Aj to favorizuje krátke pozície na páre EUR/USD.

Utorkové dáta z Nemecka tento obchod ďalej potvrdili, keď manažérsky prieskum ZEW pokračoval v poklese od zimných maxím. Ak by pár EUR/USD prerazil úroveň 1,2150, mohol by sa otvoriť priestor pre väčší pokles páru až smerom k 200-dňovému priemeru pri psychologickej úrovni 1,20.

Už tento týždeň nás čaká ďalšia konferencia ECB a trh bude veľmi pozorne sledovať rétoriku Európskej centrálnej banky. Je pomerne reálna šanca, že po Draghiho slovách nastanú väčšie pohyby na eure a európskych akciách a dlhopisoch.

Autor je Peter Bukov, hlavný analytik TopForex.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.