euro, peniazeReuters
StoryEditor

Zadné vrátka pre paralelné euro

22.05.2018, 00:00
Ak má vláda problémy zvyšovať svoj dlh emisiou vládnych dlhopisov, môže sa obrátiť na vlastný ľud, ktorý ju rád založí.

Taliansko má plán B. Presnejšie povedané mini-B. Plán s názvom mini-BOT dokáže zabiť dve muchy jednou ranou. Dokáže zvýšiť dlh krajiny bez toho, aby krajina emitovala nové dlhopisy, a zároveň vytvorí potenciál pre nové peniaze v prípade potreby nahradiť euro. Má plán šancu na úspech?

Čo je mini-BOT

Myšlienka mini-BOTu nie je nová. Niečo podobné zaviedla počas krízy Kalifornia a vážne o nej uvažovala aj grécka vláda ministra financií Varoufakisa. V čom spočíva? Ak má vláda problémy zvyšovať svoj dlh emisiou vládnych dlhopisov, môže sa obrátiť na vlastný ľud, ktorý ju rád založí.

Vláda vydá niečo ako zmenky, avšak s nulovým úrokom, znejúce na nejakú malú sumu (na rozdiel od dlhopisov). Mini-BOT je v podstate skratka pre malé vládne dlhopisy. Tieto zmenky sa nedajú zameniť za eurá, ale môžu sa použiť napríklad na platenie daní alebo akýchkoľvek verejných služieb. Preto sa nazývajú aj fiškálne peniaze.

Rozdávaním mini-BOTov ľuďom tak môže nová talianska vláda naplniť svoje sľuby (vyššie verejné výdavky), no zároveň tým nenavýši svoj oficiálny dlh. Z tohto hľadiska si dokáže pomôcť.

Problémy mini-BOTu

Avšak nie všetci sú nadšení. Určite nie investori. Tí vidia, že mini-BOT je spôsob ako navýšiť dlh krajiny neoficiálnou cestou. Pretože, čím viac ľudí bude platiť dane cez mini-BOT, tým menšie príjmy bude mať štátny rozpočet. Pri dlhu 350 miliárd euro je cash-flow veľmi dôležitý detail.

A problém má aj ECB. Podľa európskych dohôd jediná legálna mena na území eurozóny je euro. Talianska vláda preto nemôže prezentovať mini-BOT za legálne platidlo. Prijímanie týchto „peňazí“ talianskymi subjektmi môže byť iba dobrovoľné a nepovinné.

Avšak pokiaľ by sa mini-BOT ujal, teoreticky je možné, že by ho začali akceptovať aj talianske firmy vo forme peňazí. V krajine by tak okrem eur začali obiehať de facto aj paralelné peniaze. Tie by pravdepodobne mali voči euru nejaký diskont, no mali by mnoho výhod, ktoré eurá nemajú.

Jednalo by sa napríklad o obmedzenie maximálnej platby v eurách či regulácia súvisiaca s bojom proti praniu špinavých peňazí. Práve v Taliansku by mohli mať tieto nové peniaze značný úspech.

Problémy neskončili

Mini-BOT je pravdepodobne jediná cesta ako naplniť očakávania domácej populácie. Avšak riešením situácie to nie je. ECB je za posledný rok jediná inštitúcia, ktorá nakupuje talianske dlhopisy. Keď kvantitatívne uvoľňovanie skončí, čo je blízko, Taliansko bude mať problém.

Aj preto súčasný výnos talianskych dlhopisov vzrástol na ročné maximá (2,4%). K úrovniam z roku 2011 (7,5%) má síce ďaleko, no talianske výnosy sú stále omnoho nižšie ako tie americké (3,1%).

Nič sa nemení na úvahe, že eurozóna stojí a padá na Taliansku. Lepšie povedané na talianskom dlhu. Jediným záchrancom krajiny je ECB a pokračovanie jej kvantitatívneho uvoľňovania. Avšak na to treba politickú vôľu v celej Európe. A tá je tou pálčivou otázkou súčasnosti.

Autor je Ronald Ižip, analytik TRIM Broker

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. apríl 2024 20:37