Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2018, 00:00

Akciám vyššie sadzby neprekážajú

Dolár oproti košu najvýznamnejších mien zaknihoval rast piaty obchodný týždeň v rade, čo sa naposledy podarilo v roku 2015.

Akciám vyššie sadzby neprekážajú
Zdroj: Reuters

Rastúce šance, že americký FED bude pri uťahovaní menových opaskov v tomto roku agresívnejší dominujú na väčšine trhov. Pevnú pôdu pod nohami získava najmä dolár. Oproti košu najvýznamnejších mien zaknihoval rast piaty obchodný týždeň v rade, čo sa naposledy podarilo v roku 2015.

Rastúce dolárové úročenie na druhej strane motivuje investorov vrátiť sa ku kvalite, čo spôsobuje okrem výpredaju aktív rozvíjajúcich sa trhov aj pokles zlata, ktoré na rozdiel od dlhopisov neprináša dodatočný výnos v podobe kupónu.

Rastúca dlhopisová krivka v USA môže na prvý pohľad zvyšovať aj motiváciu rotovať z akcií do dlhopisov. Obzvlášť v časoch, keď je výnos krátkodobých pokladničných poukážok totožný s dividendovým výnosom amerického indexu S&P 500. Opak je však pravdou. Vyššie dlhopisové výnosy nie sú pre akcie dlhodobo problémom.

Za uplynulých 20 rokov vykázali pozitívnu koreláciu - ak rástli dlhopisové výnosy, rástli aj akcie. A naopak. Americké akcie totiž dlhodobo rastú, ak FED zvyšuje úrokové sadzby.

Týmito krokmi vyjadruje presvedčenie, že ekonomika šliape a zvládne aj vyššie úročenie. Potvrdzuje to aj výsledková sezóna v USA za prvý kvartál, kedy ziskovosť spoločností rástla medziročne najvyšším tempom za ostatných sedem rokov.

Akcie majú naopak tendenciu klesať, ak centrálna banka znižovaním sadzieb hádže ekonomike záchranné koleso. To však nateraz podľa všetkého nehrozí. Uvedené potvrdzuje aj fakt, že akciový benchmark S&P 500 má aktuálne našliapnuté na najlepší mesiac od januára tohto roka. A to v období, kedy výnosy 10-ročných amerických dlhopisov vzrástli na najvyššie úrovne od roku 2011.

Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.