Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2018, 00:00

Ropa – silnejšia ako centrálna banka

ECB sa predsa musí pochváliť - na čo by tu bola, ak by nedokázala plniť svoj výhradný inflačný mandát?

Ropa – silnejšia ako centrálna banka
Zdroj: REUTERS/Ralph Orlowski

Politika, respektíve politická propaganda, vládne svetom. A nevidíme ju iba na politickej scéne ale aj v ekonomickej oblasti. Nedávnym príkladom je ECB.

Tá svoju politiku kvantitatívneho uvoľňovania považuje za veľký úspech. Práve ona (nie globálna obnova) podľa nej spôsobila slušný ekonomický rast a rast inflácie v minulom roku. ECB sa predsa musí pochváliť - na čo by tu bola, ak by nedokázala plniť svoj výhradný inflačný mandát?

Problém tohto tvrdenia sa však ukáže, keď si na jeden graf dáme vývoj inflácie a bilancie ECB. Zistíme, že korelácia medzi oboma premennými je veľká tučná nula. Posledný rast inflácie zo záporných hodnôt bližšie k cieľu ECB tak nie je následkom politiky centrálnej banky. Spôsobila ho ropa.

Ropa vládne inflácii

Skutočne, ak si na graf umiestnime vývoj inflácie a ceny ropy, zistíme, že ich vzájomná korelácia sa začne blížiť k jednotke. Jednoducho, ak chce centrálna banka zvýšiť infláciu, mala by nakupovať ropu.  

Za posledný rok cena ropy vzrástla o 50 percent. Tento jej rast spôsobil aj nárast inflácie, no ako vidíme, ani ten nepomohol centrálnej banke na to, aby dosiahla svoj inflačný cieľ 2 percentá. To neveští nič dobré.

Najmä po tom, ako sa zdá, že v piatok sa Rusko dohodlo so Saudskou Arábiou na skorom začatí zvýšenia produkcie ropy, keďže cieľ ich paktu už bol dosiahnutý. Ďalším cieľom by mal byť pokles ceny možno až k úrovni $60. V reakcii cena ropy za dva dni klesla o 5 percent.

Ak je to začiatok väčšieho pohybu ropy, následky budú obrovské.

Pokles ceny ropy o 5 percent je bežný a nemusí znamenať nič veľké. V súčasnosti sú však špekulatívne pozície na nákup ropy blízko svojich historických maxím. Ak sa začnú tieto pozície likvidovať, môže to priniesť ďalší veľký tlak na pokles jej ceny.

A s poklesom ceny ropy súvisia menšie inflačné tlaky. Tie prinesú pokles dlhodobých inflačných očakávaní. Centrálna banka sa im musí prispôsobiť a začne znižovať svoje očakávania rastu úrokových sadzieb. Obavy o rýchly rast úrokov bude zrazu ta-tam.

Úvahy o tom, že tu máme globálny synchronizovaný rast a prehrievanie ekonomiky sú už dávno zabudnuté. Opäť sa začne hovoriť o dlhodobo nízkych sadzbách a nižších tlakom na mzdy.  

Hra sa nemení

A tak ani 10 rokov po kríze sa nič výrazné nezmenilo. Roky, kedy ekonomika či inflácia rástli tempom 3-4 percentá ročne sú dávno zabudnuté. Skôr znejú ako sci-fi. Ekonomika sa potáca z jednej takmer-recesie do druhej takmer-recesie. Akýkoľvek rast medzitým je ospevovaný ako nový začiatok.

Po pár mesiacoch sa ukáže, že optimizmus stojí na vratkých základoch. Aj preto už dávno vlastníme americký dolár a momentálne rotujeme akcie do dlhopisov. To sú aktíva, ktoré chce vlastniť každý, keď sa na obzore zbierajú mraky. Našťastie, nízka cena ropy je pre ekonomiku prospešná.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.