Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2018, 00:00

Talianske Déjà vu

Aktuálna situácia do značnej miery pripomína rok 2012, kedy sa v eurozóne naplno prejavila dlhová kríza - úročenie talianskeho dlhu vtedy dosahovalo sedem percent.

Talianske Déjà vu
Zdroj: Reuters

Témou číslo jeden na finančných trhoch zostáva po čiastočnom upokojení situácie aj naďalej politický chaos v Taliansku. Obavy o udržateľnosť obrovského dlhu sa okrem poklesu eura a akcií bankového sektora prejavili najmä na talianskom dlhopisovom trhu.

Výnosy pri dvojročnej splatnosti zaznamenali kvôli cenovému prepadu najvýraznejší nárast za viac než 25 rokov a výnosový rozdiel talianskych a nemeckých benchmarkových 10-ročných dlhopisov vzrástol na úrovne nevidené od roku 2013.

Talianska nákaza sa rozšírila aj do ostatných regiónov, keď so sebou opätovne priniesla otázniky nad kredibilitou periférie eurozóny.

Výnosy 10-ročných gréckych dlhopisov sa priblížili päťpercentnej hranici, čo výrazne komplikuje plány krajiny bezproblémového opustenia záchranného programu v auguste tohto roka. Výpredaj dlhopisov neobišiel ani Španielsko a Portugalsko.

Aktuálna situácia do značnej miery pripomína rok 2012, kedy sa v eurozóne naplno prejavila dlhová kríza - úročenie talianskeho dlhu vtedy dosahovalo sedem percent.

Podobný scenár by však krátkodobo hroziť nemal, aj keď vývoj v Taliansku zostane aj naďalej pod drobnohľadom investorov. Minimálne do konania predčasných volieb, ktoré budú chtiac či nechtiac referendom o opustení eura.

Dôvodom je fakt, že taliansky dlh bude dovtedy „strážiť“ ECB prostredníctvom nákupu dlhopisov, čím bude náklady na obsluhu dlhu umelo udržiavať na relatívne stabilnej úrovni.

Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.