Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2018, 00:00

Test apolitickosti ECB

V prípadnom prostredí rastúcej inflácie však bude pre ECB čoraz ťažšie udržanie politickej nezávislosti.

Test apolitickosti ECB
Zdroj: REUTERS/Ralph Orlowski

Májový rast spotrebiteľských cien v eurozóne poukázal podľa prvého odhadu na medziročný nárast k bezprostrednej blízkosti inflačného cieľa ECB na úroveň 1,9 percenta.

Na podobných hodnotách sa inflácia v bloku krajín platiacich eurom naposledy pohybovala viac než pred rokom. Aj keď tento nárast možno do značnej miery pripísať rastúcim cenám ropy na svetových trhoch, ECB by sa v taktom prostredí mohla odhodlať ku komunikácii ukončenia programu nákupu dlhopisov v tomto roku už na júnovom zasadnutí.

V prípadnom prostredí rastúcej inflácie však bude pre ECB čoraz ťažšie udržanie politickej nezávislosti. Aj napriek čiastočnému upokojeniu zostáva hrozbou pre ekonomiku eurozóny politická situácia v Taliansku, ktorá zrazila tamojší dlhopisový trh k úrovniam nevidením ostatné štyri roky.

Pohŕdanie rozpočtových pravidiel novej vlády stoj čo stoj by mohlo Taliansko dostať znovu pod tlak ratingových agentúr, zvýšiť rizikové prirážky štátnych dlhopisov a ECB zatlačiť do kúta.

Dobrou správou pre úročenie talianskeho dlhu je stále pokračujúca garancia zo strany ECB, ktorá prostredníctvom programu nákupu dlhopisov udržiava talianske úročenie na relatívne stabilnej úrovni.

Ak však budú obavy o ekonomický vývoj Talianska pretrvávať aj po ukončení stimulov od ECB, je otázne, do akej miery rastúce výnosy talianskych dlhopisov vrátane periférie eurozóny predražia náklady na obsluhu dlhu a pribrzdia ich ekonomický rast.

Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.