Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2018, 00:00

Americká ekonomika: analytici sú znepokojení, trhy podporujú Trumpa

Podľa analytikov by mal krátkodobý pozitívny dopad znížených daní a stimulov rýchlo vyprchať.

Americká ekonomika: analytici sú znepokojení, trhy podporujú Trumpa
Zdroj: Reuters

Ekonómovia v USA začínajú byť kritickí ohľadom politiky súčasného prezidenta Donalda Trumpa a jej dopad na ekonomiku Spojených štátov. Či už ide o obchodnú politiku a clá, imigráciu, alebo rozpočet a fiškálne stimuly, očakávania ekonómov začínajú znieť mierne pesimisticky. 

Podľa analytikov by mal krátkodobý pozitívny dopad znížených daní a stimulov rýchlo vyprchať. Až 91 percent oslovených ekonómov si myslí, že obchodná vojna spojená s clami bude mať negatívny dopad na americkú ekonomiku.

Prieskum robila Národná asociácia podnikových ekonómov v USA. Dve tretiny oslovených tvrdia, že ak USA vystúpi z obchodného paktu NAFTA, americká ekonomika tým viac stratí, než získa.

71 percent opýtaných ekonómov si zároveň myslí, že americká fiškálna situácia je až príliš uvoľnená a neudržateľná, pričom 81 percent ekonómov odporúča znížiť deficit verejných financií.

Obavy ekonómov o budúcnosť ekonomiky sú v priamom rozpore s tweetmi Donalda Trumpa, ktorý stále tvrdí, že USA sú na tom najlepšie v histórii a lepšie ešte nikdy nebolo. Analytici však kontrujú, že krátkodobá podpora ekonomického rastu vďaka nižším daniam a fiškálnym stimulom vyprchá, no rastúci dlh tu zostane aj naďalej.

Opačné, pozitívne hodnotenie dostáva od analytikov Fed.  Až 76 percent ekonómov si myslí, že monetárna politika pokračuje správnym smerom a aktuálny inflačný cieľ dve percentá by mal byť dodržaný. To je zásadný posun smerom nahor. Od amerického Fedu tak po dvojitom zvýšení sadzieb v septembri a decembri očakáva trh na ďalší rok minimálne dve ďalšie zvyšovania sadzieb.

Ak sa však pozrieme na akciový trh, ten sa skôr prikláňa k pohľadu Donalda Trumpa. Akcie pokračujú v raste pri historických maximách a každý menší pokles je znova skupovaný, pričom index volatility VIX znova spadol k úrovni 12, kde sa nachádzal pred februárovou panikou.

Zdá sa, že situácia je pod kontrolou a trhy sa po februári rýchlo vrátili do „pohodičkového tempa“. Dá sa povedať, že akcie totálne ignorujú vyššiu infláciu, rastúce sadzby v USA, ale aj možné spomalenie ekonomiky. Americký dolár zatiaľ zostáva pri 18-mesačných maximách a aj naďalej by mal byť podporený rastúcou infláciu a zvyšujúcimi sa sadzbami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.