Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2018, 13:38

Mayová sa s brexitom ocitá v „úzkej uličke”

Krajina má úniu opustiť už 29. marca 2019, a tak Mayovej nezostáva veľa času na hľadanie novej stratégie, ktorá by mohla byť prijateľná pre všetky strany.

Mayová sa s brexitom ocitá v „úzkej uličke”
Zdroj: Reuters

Postavenie britskej premiérky Theresy Mayovej počas vyjednávaní podmienok brexitu je skutočne nezávideniahodné.

Napriek tomu, že sa odmieta vzdať svojej pozície pri rokovaní s Európskou úniou (EÚ), čoraz viac stráca pevnú pôdu pod nohami. Jej zámer zjednotiť spolustraníkov v otázke brexitu na aktuálnom zjazde Konzervatívnej strany v Birmighame zatiaľ zostáva bez pozitívnej odozvy.

Názory jednotlivých členov strany sú aj naďalej rozdelené a Mayová čelí tvrdému odporu svojho plánu vystúpenia z EÚ. Na „bojisku” sa tak ocitá bez podpory.

Bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson, ktorý je jedným z najväčších kritikov premiérky, si počas prejavu na zraze vôbec nedával servítku pred ústa. Vyjadril sa doslova, že nastal čas zahodiť dohodu z Chequers. Môžeme to považovať za signál z jeho strany, že prišiel čas nahradiť Mayovú na pozícii líderky konzervatívcov.

Bývalý šéf diplomacie vidí riešenie problému v tvrdom brexite a žiada odstrihnutie od úzkych väzieb s úniou. Lenže odporcovia tohto kroku chcú zachovanie spolupráce s EÚ a poukazujú na možné vážne hospodárske dôsledky pretrhnutia väzieb.

Mayovej plán z júla 2018 má byť kompromisom, ktorý zahŕňa zónu voľného obchodu a prijatie jednotných pravidiel pri výmene niektorých druhov tovaru medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou.

Nestretol sa však s pochopením stúpencov a odporcov tvrdého brexitu, ani lídrov krajín Európskej únie. Tí ho odmietli už na neformálnom summite koncom septembra v Salzburgu. Predseda Európskej rady Donald Tusk sa po skončení stretnutia vyjadril, že Mayovej plán „nebude fungovať" a mohol by podkopať jednotný trh, preto je potrebné ho prepracovať.

Krajina má úniu opustiť už 29. marca 2019, a tak Mayovej nezostáva veľa času na hľadanie novej stratégie, ktorá by mohla byť prijateľná pre všetky strany.

Zatiaľ sa situácia nemení. V minulosti Mayová hovorila, že na ťahu je EÚ a takisto spomínala, že už urobila maximum. V poslednom prejave nepriamo nevylúčila ďalšie ústupky, na čo libra zareagovala posilnením o takmer jedno percento.

Trhy dychtivo čakajú na akékoľvek signály, že Británia neodíde z EÚ neriadeným, tvrdým brexitom. Konečná dohoda a finálne rozuzlenie situácie by bolo víťazstvom pre obe strany a hospodárske straty by sa minimalizovali.

Autor článku je Patrik Mackových, analytik TopForex

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.