Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2019, 00:00

Putin si nemôže dovoliť obísť dolár

Nápad šéfa Kremľu spochybňujú aj vplyvní oligarchovia.

Putin si nemôže dovoliť obísť dolár
Zdroj: Reuters

Paul Manafort, ktorý riadil volebnú kampaň Donalda Trumpa v roku 2016, je obvinený z toho, že odovzdal súkromné prieskumy svojmu obchodnému partnerovi z Ruska, mužovi s údajnými väzbami na ruskú spravodajskú službu. Tieto nové informácie, ktoré sa objavili v súdnom spise, pravdepodobne ovplyvnia postoj kongresu v prospech zvýšených sankcií voči Rusku. Rovnako dôležité bude aj to, že v Moskve narastie hnev a frustrácia v reakcii na dosahy amerických sankcií – a to najmä na spôsob vedenia krajiny zo strany Vladimira Putina.


Bez najsilnejšej meny
Putin reagoval zvýšením nacionalistickej rétoriky a snahou vzdorovať americkej moci. Jedným z prvkov odvetnej politiky je minimalizácia alebo vylúčenie používania dolára, čo ponúka ako snahu zbaviť sa „závislosti od amerických finančných inštitúcií“. To je však nebezpečná politika pre ruské spoločnosti, ktoré pôsobia na medzinárodnej scéne, vzhľadom na to, ako často sa dolár používa – od predaja ropy a plynu až po významné obchodné zmluvy. Namiesto pomoci ruským firmám je Putinova politika taká zlá pre podnikanie, že niekoľko vplyvných ľudí v ruskom finančnom svete začalo robiť zriedkavý krok – verejne skúmať riziká takéhoto prístupu.


Jeden z najuznávanejších hlasov ruských financií Oleg Vjugin varoval Putina minulý rok pred „dedolarizáciou“ a spomína zvýšené transakčné náklady pre ruské podniky, ktoré realizujú obchody denominované v dolároch. Vjugin, architekt ruských trhov cenných papierov a šéf veľkej súkromnej banky, používa pragmatický argument – ak väčšina svetových spoločností používa doláre v obchodných zmluvách, ruské spoločnosti budú nútené na dodatočnú devízovú transakciu na dokončenie predaja, ak dolár zakáže Kremeľ. To je drahé a časovo náročné.


Rovnaký argument bol nedávno dramatickejšie zopakovaný iným silným ruským hlasom. Sergej Dubinin, bývalý predseda centrálnej banky a člen predstavenstva VTB Bank, uviedol, že vyhliadky na ďalšie sankcie v USA „likvidujú prostredie pre obchod“ v Rusku. Toto nie je posolstvo, ktoré chce Putin počuť. Jeho vláda zmiernila vplyv sankci

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.