Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2019, 00:00

Recesia v USA až v 2021, tvrdí väčšina ekonómov

Americká ekonomika podľa piatkových údajov rástla medziročne o 3,1 percenta, čo je najrýchlejšie tempo rastu za posledné štyri roky.

Recesia v USA až v 2021, tvrdí väčšina ekonómov
Zdroj: Reuters

Až tri štvrtiny amerických ekonómov očakáva recesiu v Amerike do konca roka 2021, vyplýva to z posledného prieskumu národnej asociácie ekonómov v USA.

Aj napriek tomu si však majorita opýtaných myslí, že Fed bude ďalej zvyšovať úrokové sadzby počas tohto roka. (samotný Fed už priznal, že sadzby tak skoro nezvýši a trh očakáva mierny pokles sadzieb koncom roka 2019).

Desať percent opýtaných si myslí, že recesia začne už tento rok, 42 percent ekonómov očakáva kontrakciu Americkej ekonomiky do konca roka 2020 a zvyšných 25 percent ju odhaduje do konca roka 2021. Prieskumu sa zúčastnilo 300 ekonómov.

Domáca, aj zahraničná politika Donalda Trumpa zostáva problémom pre respondentov, pričom 36 percent ekonómov tvrdí, že ak súčasné clá na import produktov z Činy zostanú v platnosti, zníži to rast HDP za rok 2019 o 0,25 percenta, pričom 26 percent opýtaných odhaduje zníženie rastu ekonomiky až o pol percenta.

Americká ekonomika podľa piatkových údajov rástla medziročne o 3,1 percenta, čo je najrýchlejšie tempo rastu za posledné štyri roky. Navyše, momentum zostáva rastové a zdá sa, že vláda Donalda Trumpa zatiaľ skôr prospieva Americkému rastu, než škodí. Otázkou tak zostáva, čo by mohlo spôsobiť recesiu, keďže tempo rastu je stále veľmi dobré a prieskumy manažérov ISM tento trend potvrdzujú.

Väčšina opýtaných ekonómov si myslí, že clá budú mať pozitívny dopad na infláciu, ktorá medzičasom v USA výrazne spomalila. Ak sa pozrieme na CPI infláciu, tak z 2,9 percenta v lete 2018 spomalil rast cien na súčasných 1,6 percenta.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo Americký Fed nateraz zastavil zvyšovanie sadzieb. Hlavný dôvod je ale samozrejme prudký prepad akcií v novembri a decembri.

Obchodovanie na burze v USA od nového roku však zatiaľ stále pokračuje v rastovom režime a výsledková sezóna za štvrtý kvartál sa blíži ku koncu.

Navyše, Donald Trump pravdepodobne ustúpi zo svojich požiadaviek a USA sú tak blízko novej obchodnej dohody s Čínou, čo by mohlo znamenať pokračovanie rastu na akciových trhoch.

Autor článku je Peter Bukov, analytik Škola Tradingu

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.