Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2019, 14:43

Trhy rastú už desať rokov. Ako dlho im to ešte vydrží?

Pri dnešnom vývoji by sme mohli byť v lete alebo na jeseň svedkami absolútne najdlhšej ekonomickej expanzie histórie.

Trhy rastú už desať rokov. Ako dlho im to ešte vydrží?
Zdroj: Reuters

V marci uplynulo už desať rokov, odkedy trhy počas finančnej krízy padli na dno. Desať rokov je skutočne dlhá doba neprerušenej ekonomickej expanzie, atakujúca historické rekordy.

Pri dnešnom vývoji by sme mohli byť v lete alebo na jeseň svedkami absolútne najdlhšej ekonomickej expanzie histórie. Napriek tomu by mal každý, kto investuje do akcií a nehnuteľností minimálne spozornieť. Pretože aj keď aktuálny vývoj vyzerá ružovo, je nutné sa pozrieť na riziká dnešnej situácie a pripraviť sa na koniec rastovej vlny.

Dĺžka ekonomickej expanzie v USA

Zdroj: Bloomberg

​Fed v januári doslova kapituloval, keď videl, ako sadzby zasiahli akciový trh. Dá sa povedať, že svoju reštriktívnu politiku úplne prekopal, doslova otočil o 180 stupňov.

Včera na zasadnutí vyhlásil, že QT (opačný proces ako kvantitatívne uvoľňovanie QE, čiže predaje aktív zo svojej súvahy) ako silný nástroj sprísnenej monetárnej politiky ukončí v septembri a že ďalšie zvyšovanie sadzieb príde pravdepodobne až v roku 2020.

Investori však očakávajú skôr znižovanie sadzieb. Uvidíme, ako sa Fed postaví k ďalšiemu vývoju. Ukončenie predaja aktív z vlastnej súvahy QT je býčí signál. Faktom je, že po ukončení QT môže opäť prísť QE, teda nákup cenných papierov, a tým pádom ďalšia vlna stimulácie ekonomiky a rastu akcií. To by bol pre americké akcie veľký pozitívny impulz.

Na druhej strane, je tu ekonomika v EÚ, ktorá ani zďaleka nie je na takej úrovni ako americká. Rozdiely medzi oboma ekonomickými trhmi sú príliš veľké. Kým jednému vyhovuje slabé euro, druhý uprednostňuje silnú menu. Rovnaké je to so sadzbami. Napríklad také Nemecko volalo po zvyšovaní sadzieb už dávno, no krajiny PIIGS (Portugalsko, Taliansko, Írsko, Grécko, Španielsko) potrebujú úrokové sadzby na minimách kvôli vysokému dlhu.

Pokiaľ by sa úroky zvýšili o 2-3 percentuálne body, mohlo by sa stať, že nebudú schopné splácať svoje pôžičky. Pritom dlhodobá expanzívna politika má tiež svoje medze. Európe sa dnes napriek všetkým opatreniam nedarí efektívne stimulovať ekonomiku. Draghi síce hovorí o zvyšovaní sadzieb ku koncu roka, trhy však skôr očakávajú opätovné znižovanie sadzieb spolu s QE, podobne ako v Japonsku. To znamená, že umelý rast by bol financovaný vysokým dlhom.

Program QE sa v Európe pravdepodobne opäť spustí. Nahráva tomu aj slabá inflácia. Európsky trh tak vydržal len tri mesiace bez tlačenia nových peňazí a už začali ekonomiky masívne spomaľovať.

Tento nástroj nekonvenčnej politiky by skutočne mohol nakopnúť celú EÚ a dostať ju z negatívnych čísiel. Isté jem že sa zvýšia dlhy a otvorenou otázkou ostáva, či vôbec zaberie.

Nemecká ekonomika pokračuje v poklese – ten potvrdzujú negatívne dáta z výrobného manažérskeho indexu PMI na úrovni 44.7. Na druhej strane, manažérsky index zo sektora služieb skončil na dobrej hodnote takmer 55. Čo sa týka EÚ, PMI tu skončil mierne pod očakávaniami na 51,3, čo sú samo osebe pomerne pozitívne čísla.

Keďže dáta – najmä v prípade ťahúňa EÚ, Nemecka - sú stále horšie, poradil by som investorom, aby sa pomaly pripravili a diverzifikovali svoje portfólio. Ekonomické tendencie ako v USA, tak aj v EÚ sú dnes rozporuplné a ťažko povedať, kde sa nevyhnutná kríza objaví skôr. V každom prípade však s poklesom treba počítať na americkom aj európskom trhu. A na takúto situáciu sa vopred pripraviť a ochrániť svoj kapitál.

Autor článku je Patrik Mackových, analytik TopForex

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.