Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2019, 00:00

Taliansky akciový trh je po dlhej dobe naspäť v býčom trende

Taliansky index sa tak pomerne rýchlo prehupol z medvedieho trhu, do ktorého sa dostal v októbri 2018.

Taliansky akciový trh je po dlhej dobe naspäť v býčom trende
Zdroj: Reuters

Taliansky akciový index sa v stredu dostal do oficiálneho rastového trendu, ktorý je definovaný ako 20 percentný nárast ceny z posledného swingového minima.

Keďže minimum zaznamenal počas Vianoc v roku 2018 a odvtedy nepretržite rastie, podarilo sa indexu FTSE MIB prekonať 20 percentnú hranicu a zatiaľ to na Talianskom akciovom parkete vyzerá veľmi optimisticky.

Marcové kompozitné PMI (ktoré združujú sektor služieb aj výrobný sektor) vzrástlo na 51.5 z úrovne 49.6 vo februári, pričom trh očakával nárast iba na 49.6. To povzbudilo investorov do nákupu akcií.

Zároveň sme boli svedkami aj noviniek z rokovaní USA a Číny, kde agentúry reportovali počas noci správy, že nová obchodná dohoda je už na 90 percent hotová. Či to tak aj bude, uvidíme neskôr, no trhy majú podobné správy veľmi radi a preto sme v stredu videli pokračovanie býčej nálady v EU, ale aj v USA.

Euro sa po šiestich klesajúcich dňoch dostalo do zisku a výnosy na talianskych dlhopisoch tiež poklesli, pričom 10-ročný sa obchodoval okolo úrovne 2.50 percenta.

V Taliansku utíchla aj nie príliš priaznivá situácia na politickom fronte a pravdepodobne je to najhoršie za nami, myslia si viacerí ekonómovia a analytici.

Taliansky index sa tak pomerne rýchlo prehupol z medvedieho trhu, do ktorého sa dostal v októbri 2018. Akcie začali klesať cca v máji, keď sa k moci dostali anti-establishment strany Five Start Movement a Righist League, ktoré sa vyhrážali aj vystúpením z eura.

Fiškálna situácia v Taliansku ale stále zostáva veľkým problémom a nastávajúce euro voľby by mohli zamiešať kartami aj v Talianskej politike. Britská banka Barcleys preto skôr odporúča znížiť podiel v talianskych akciách a skôr nakupovať španielske, kde sú podľa tejto banky lepšie fundamenty a firmy vyzerajú zdravšie.

Autor článku je Peter Bukov, analytik Škola Tradingu

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.