Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2019, 14:45

Turecká mena výrazne stratila, radosť z lacnejších zájazdov je však predčasná

Pre budúcu sezónu nie je vylúčené, že turecká centrálna banka na jeseň opäť naštartuje nákupy domácej meny a docieli jej posilnenie.

Turecká mena výrazne stratila, radosť z lacnejších zájazdov je však predčasná
Zdroj: TASR

Turecká mena má za sebou veľmi zlý rok. Z úrovne 4,5 líry za euro sa znehodnotila počas posledných dvanástich mesiacov postupne až na osem lír za jedno euro.

To je rekordné, viac ako 70-percentné znehodnotenie tureckej meny. Už v máji však turecká centrálna banka spustila veľké intervencie a pomocou menových nástrojov a operácií na devízovom trhu vrátane zvyšovania sadzieb a nákup domácej meny sa jej podarilo aspoň dočasne ukončiť devalváciu líry a posilniť kurz z 8,00 na 5,85 líry (TRY) za euro.

Prioritným cieľom tureckej centrálnej banky bude znížiť infláciu. Takisto sa bude snažiť eliminovať vysoké cenové výkyvy v rámci kurzu.

Berúc do úvahy stav tureckej ekonomiky to v najbližších mesiacoch vyzerá na pokračovanie mierneho znehodnocovania tureckej líry voči euru. Bez nových, zásadných zásahov centrálnej banky to z dlhodobého hľadiska vyzerá na rozmedzie kurzu od 5,9 až po 7,0 TRY za euro.

Čo to znamená v praxi pre turistov? Podobne ako v minulosti sa potvrdilo, že devalvácia miestnej meny nemá na ceny zájazdov vplyv. Na tie totiž vplýva celý rad faktorov od porovnateľnej cenovej úrovne v regióne až po dopyt.

Zásadné je tiež zakontrahovanie kapacít pred sezónou, ktoré dlhodobo prebieha v zahraničnej mene a touroperátori, poučení rokmi s príliš veľkou ponukou v last minute a výraznými stratami, nakupujú kapacity oveľa striezlivejšie. Menšia ponuka potom drží ceny pobytov hore. Ceny zájazdov do Turecka preto aj tento rok oproti minulej sezóne mierne narástli a nie je veľmi dôvod predpokladať, že na tom oslabenie líry niečo zmení.

Príležitosťou je však využitie lacnejšej líry pri nákupoch. V tomto roku sa turistom určite oplatí nakupovať v domácej mene namiesto v eurách. Tureckí obchodníci to, samozrejme, „skúšajú“ na turistov tým, že umelo navýšia ceny a kompenzujú tým slabšiu líru. Kto sa však nenechá odradiť a dokáže zjednávať s tureckými bankovkami v ruke, môže nakúpiť lacnejšie.

Pre budúcu sezónu nie je vylúčené, že turecká centrálna banka na jeseň opäť naštartuje nákupy domácej meny a docieli jej posilnenie. To len podporí pravdepodobné mierne zdraženie zájazdov na budúci rok. Napriek tomu Turecko ostane cenovo nižšie ako turistické destinácie v regióne ako Turecko či Izrael.

Autor článku je Patrik Mackových, analytik Topforex

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.