Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2019, 00:00

Výsledková sezóna veľa napovie

Po rekordne silných kvartáloch, keď ziskovosť spoločností v akciovom indexe S&P 500 rástla dvojciferným číslom päťkrát v rade, nastáva vytriezvenie.

Výsledková sezóna veľa napovie
Zdroj: Reuters

Po rekordnom vstupe finančných trhov do nového roka, keď sa atraktívna valuácia akciového trhu po prehnane divokom decembri, progres v obchodných rokovaniach medzi USA a Čínou a vidina nezvyšovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami postarali o najlepší kvartálny výsledok amerického akciového indexu S&P 500 za dve dekády, zaujali investori pred začiatkom výsledkovej sezóny spoločností za prvé tri mesiace roka vyčkávaciu pozíciu.

Zajtra ju tradične rozbehnú veľké americké bankové giganty. Po rekordne silných kvartáloch, keď ziskovosť spoločností v akciovom indexe S&P 500 rástla dvojciferným číslom päťkrát v rade, nastáva vytriezvenie.

Najmä pod vplyvom poklesu ziskovosti energetického sektora sa za prvý štvrťrok očakáva medziročný pokles ziskovosti o približne štyri percentá (prvý pokles od roku 2016).

Dôvodov je viacero. Ide najmä o vyprchanie daňových stimulov z pera administratívy Donalda Trumpa, vysokú porovnávaciu základňu (v roku 2018 vzrástli zisky amerických korporácií medziročne o 20 percent), vyššie dolárové sadzby, ako aj oslabenie rastovej dynamiky svetového hospodárstva pod vplyvom neistôt z obchodnej vojny.

Nasledujúce štvrťroky by však mali v dôsledku postupnej stabilizácie svetovej ekonomiky priniesť postupný obrat a celoročná ziskovosť firiem by sa mala prehupnúť do pozitívneho teritória. V prostredí nerastúcich úrokových sadzieb Fedu je to pre americký akciový trh dobrá správa.

Autor článku je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.