Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2019, 16:06

Čakajú nás konečne na devízovom trhu veľké pohyby?

Index volatility je aktuálne na najnižších úrovniach za posledných 5 rokov.

Čakajú nás konečne na devízovom trhu veľké pohyby?
Zdroj: Reuters

Menové trhy pravdepodobne čaká obdobie výraznejšej volatility (cenových pohybov), ak historické dáta budú mať znova pravdu.

Veľká investičná banka JPMorgan má zostavený svoj vlastný index volatility, ktorý sleduje už 25 rokov. A zatiaľ vždy, keď boli cenové pohyby na FX trhu tak nízke ako v súčasnom období, nasledoval prudký nárast volatility a dolárový index sa pohol o približne 10 percent počas nasledujúcich šiestich mesiacov.

Index volatility je aktuálne na najnižších úrovniach za posledných 5 rokov a je to krásne vidieť aj pri pohľade na hlavné menové páry sveta – tie sa dlhodobo pohybujú vo veľmi úzkych pásmach a bez jasnejších trendov.

Práve nárast volatility je veľmi dobrým znamením pre obchodníkov na Forexe, nakoľko súčasné pohyby sú nepriateľom pre väčšinu investorov. Historické dáta však nenaznačujú, či sa dolár pohne smerom nahor, alebo nadol, no akonáhle sa vymaní z aktuálneho úzkeho pásma, mohol by nasledovať väčší pohyb do tejto strany.

Pokoj na devízových trhoch v roku 1996 priniesol následne 10 percentný nárast pre Americký dolár, pričom podobný scenár sme videli aj v roku 2014, čo viedlo k 15 percentnému dolárovému posilneniu v priebehu ďalších šiestich mesiacov. A v roku 2007 bol pokoj na trhu vystriedaný 10 percent znehodnotením dolára.

Pohyby na trhu sú nízke aj kvôli centrálnym bankám – veľké centrálne banky totiž prestali zvyšovať sadzby, pričom investori aktuálne očakávajú jedno zníženie sadzieb v USA aj EU do konca roka 2019. Pokles sadzieb a monetárne stimuly (uvoľňovanie) ide ruka v ruke s prepadom volatility.

Dolárový index je aktuálne v zisku jedného percenta od začiatku roka, pričom v roku 2018 vzrástol o 4.4 percenta a rok predtým dokonca o 10 percnet.

Vzhľadom na očakávania znižovania sadzieb a pokles výnosov v USA by dolárový index nemusel získavať – sú to skôr faktory, ktoré hovoria v prospech jeho oslabovania. Euro na tom však nie je o nič lepšie a Európska ekonomika výrazne spomaľuje.

Investori by sa ale počas druhej polovice roka mohli už „konečne rozhodnúť“ čo s dolárom a preto by nás v najbližších mesiacoch mohol čakať, konečne, nárast volatility na FX trhu.

Autor článku je Peter Bukov, analytik Škola Tradingu

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.