Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2019, 00:00

Technologický gigant IBM je ako na hojdačke, veľká dôvera sa pomaly rozpadá

Percentuálne zmeny v kvartálnom obrate tohto giganta takisto nie sú na najlepšej ceste.

Technologický gigant IBM je ako na hojdačke, veľká dôvera sa pomaly rozpadá
Zdroj: Reuters

IBM sa zaraďuje medzi technologické špičky v oblasti výroby počítačového softvéru, cloud systémov, kognitívneho softvéru, pritom jeho výrobné portfólio a služby sú veľmi široké. Aj keď posledné výsledky nie sú zlé, veľkým negatívnym prekvapením je zverejnený obrat vo výške 18,2 miliardy USD.

Oproti predchádzajúcemu roku za prvý kvartál je menší o takmer 5 percent. Pritom analytici očakávali odhad na úrovni 18,5 mld. USD.

Po týchto výsledkoch padli pri otváraní burzy akcie IBM o približne 6 percent. Kým deň predtým sa obchodovali na úrovni 145 USD, v premarkete klesli pri 141 a po otvorení burzy padli až na 136,4 USD.

Počas dňa sa však podarilo časť strát zmazať.

Nanešťastie pre IBM, zverejnený obrat je najmenší za posledných 17 rokov, teda od roku 2002, čo je alarmujúce. Ukazuje to aj nasledujúca vizualizácia.

Zdroj: zerohedge.com

​Percentuálne zmeny v kvartálnom obrate tohto giganta takisto nie sú na najlepšej ceste, keďže najviac dokázal rásť len tri kvartálne obdobia po sebe. Naproti tomu, počas poslednej dekády zaznamenal až 22 kvartálov medziročného poklesu.

Zdroj: zerohedge.com

Napriek tomu trh tieto dáta dlhšie prehliadal. Až najnovšie výsledky zapríčinili cenový pokles (pokiaľ neberieme do úvahy decembrový prepad), a to vďaka poklesu obratu vo viacerých oblastiach, ktorým sa IBM venuje, ako napr. cloudových systémov, umelej inteligencie a oblasti kognitívneho softvéru. Pritom IBM považuje spomínané oblasti za priority do budúcnosti...

Ostatné dáta, ako EPS (zisk na akciu) skončili mierne nad očakávaniami investorov na úrovni 2,25 USD (očakávania 2,22 USD), napriek tomu to predstavuje pokles vo výške 8 percent oproti predchádzajúcemu roku.

IBM operovalo s väčšou hotovosťou, konkrétne 18,1 mld. USD oproti predchádzajúcemu kvartálu (Q4) so sumou 12,2 mld. USD. Väčšina navýšenej hotovosti je však sprevádzaná vyšším dlhom, ktorý narástol na úroveň 50 mld. USD oproti 45,8 mld. USD v minulom štvrťroku. Všetky tieto čísla budú zmenené a upravené, až keď sa sfinalizuje dohoda medzi IBM a Red Hat.

Cena akcií sa aktuálne pohybuje pri úrovni 136-140 USD. Pritom v spomínanom roku 2002 obchodovali akcie IBM na úrovniach  55-124 USD aj vďaka technologickej bubline.

Bude zaujímavé sledovať, či investori využijú tento moment na nákup alebo uvidíme ďalší pokles.

Patrik Mackových, analytik TopForex

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.