Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2019, 00:00

Globálnu ekonomiku, ale aj akciové trhy ovplyvňuje do značnej miery obchodná vojna

Čo myslíte, aký dôsledok na medzinárodný obchod budú mať ďalšie clá?

Globálnu ekonomiku, ale aj akciové trhy ovplyvňuje do značnej miery obchodná vojna
Zdroj: Reuters

V posledných dňoch sme mohli spozorovať, ako americké indexy zareagovali na očakávaný väčší obchodný konflikt medzi USA a Čínou. Síce sa jednalo o pomerne malý výpredaj o 5-6 percent, a teda len logickú korekciu po strmom raste, môže to však byť spúšťač oveľa horších poklesov do budúcna.

USA aj Čína zvýšili clo na vybrané produkty na úroveň 25 percent. Najviac však môžu utrpieť spotrebitelia a farmári. „Svetová ekonomika je už v určitom poklese nejakú dobu,“ povedal James Bevan, chief investment officer CCLA Investment Management. “ Ľudia sa iba musia zobudiť a pozrieť na obchodné dáta“.

Najlepším spôsobom, ako si predstaviť vážnosť hrozby obchodnej vojny a jej dôsledky pre globálny obchod a svetové hospodárstvo je graf medziročných zmien v celosvetovom obchode. Tento graf ukazuje negatívny trend svetového exportu, a to v ňom ešte nie sú zahrnuté nové colné sadzby. Signalizuje nám veľký kolaps exportov ako napríklad:

1. export do sveta (najslabší od 2009)
2. export do pokrokových ekonomík (najslabší od 2009)
3. export do EÚ (atakuje úrovne 2009)

Zdroj: BMO CM & Macrobond

​Stručne povedané, ešte pred poslednou eskaláciou obchodného konfliktu (zvýšenia ciel) sa celosvetový obchod (medziročne) zrútil na úroveň, ktorá bola naposledy zaznamenaná počas finančnej krízy. Čo myslíte, aký dôsledok na medzinárodný obchod budú mať ďalšie clá?

Autorom komentára je Patrik Mackových, analytik TopForex

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.