Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2019, 00:01

Tesla sa rúti do priepasti. Kedy padne na dno?

Narastajúci dlh a minimálne zisky si pýtajú svoju daň.

Tesla sa rúti do priepasti. Kedy padne na dno?
Zdroj: Reuters

Akcie spoločnosti Tesla pokračujú v prudkom páde, keď od 7. mája klesla ich hodnota o viac než 20 percent.

Od svojho vrcholu, čo bolo 389 dolárov, tento prepad prekračuje hranicu 50 percent, keďže aktuálne sa obchodujú za cca 192 dolára za akciu.

Prišlo tak na slová viacerých analytikov, ktorí už nejakú dobu upozorňujú, že Tesla bola a stále je veľmi nadhodnotená. Narastajúci dlh a minimálne zisky si pýtajú svoju daň.

Hlavným dôvodom prepadu boli negatívne komentáre od analytikov z Loup Ventures a Morgan Stanley na adresu výrobcu elektrických vozidiel.

Gene Munster, spoluzakladateľ Loup Ventures, uviedol, že vzhľadom na zhoršujúce sa predaje v Číne kvôli obchodnej vojne medzi USA a Čínou Tesla pravdepodobne opäť nesplní svoj cieľ v dodávkach elektrických vozidiel. Analytici znížili odhad predajov na 310 tisíc vozidiel oproti 360 tisíc, ktoré sa za minimálny cieľ považovali v marci.

Munster si stále myslí, že Tesla toto obdobie prežije. Financovanie vo výške 2,4 mld. dolárov by malo spoločnosti poslúžiť ako dostatočný hotovostný vankúš, pokiaľ do roku 2020 (a aj po ňom) zvládne cielenie výroby a dodávky cez 300 tisíc áut ročne.

Analytik Morgan Stanley Adam Jonas nedávno povedal, že akcie Tesly by, v najhoršom prípade, pokojne mohli padnúť na 10 dolárov. Toto však môže byť trošku prehnané. Tesla sa utápa vo vysokom dlhu, navyše emitovala nové dlhopisy s vysokým výnosom a niektorí investori ich zaraďujú do skupiny tzv. Junk Bonds.

Keďže spoločnosť stále negeneruje poriadne zisky, veľa investorov a analytikov ju považuje za nadhodnotenú, a to aj napriek rôznym inováciám vo svojom sektore. Bude zaujímavé sledovať, ako sa budú jej akcie vyvíjať vzhľadom na narastajúci dlh a kto bude v tomto konkurenčnom boji najväčším víťazom. Iné automobilky možno nedisponujú takými inováciami ako Tesla, no neohrozuje ich tak ani finančná situácia.

Autor článku je Patrik Mackových, analytik TopForex

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.