Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2019, 14:37

Kým spotrebitelia sa vezú na vlne optimizmu, vo výrobe sa nálada zhoršuje

Dôvera vo výrobnom sektore je podľa údajov OECD na najnižšej úrovni od finančnej krízy.

Kým spotrebitelia sa vezú na vlne optimizmu, vo výrobe sa nálada zhoršuje
Zdroj: Reuters

Na európskej scéne aktuálne dochádza k zaujímavému javu. Ide o rozdiel vo vývoji nálady spotrebiteľov a výrobcov. Kým domácnosti sa tešia z rastu miezd a ich dôvera sa zlepšuje, nálada vo výrobnom sektore sa zhoršuje kvôli problémom spôsobených obchodnou vojnou. Tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj v budúcnosti.

Dôvera vo výrobnom sektore je podľa údajov OECD na najnižšej úrovni od finančnej krízy, a to na úrovni mínus 1,17 percenta, pričom spotrebiteľská dôvera sa odrazila od dna a pozvoľna stúpa, hoci je stále v negatívnom teritóriu mínus 0,17 percenta.

Riziká spojené s dlhotrvajúcou obchodnou vojnou a jej negatívnym vplyvom na svetový obchod negatívne postihujú odvetvia orientované na vývoz.

Najviac je to cítiť v Nemecku, kde tiež vidíme odlišný trend medzi sektorom služieb, ktorý je podporovaný silným domácim dopytom a výrobným sektorom, v ktorom od konca roka 2018 ekonomická aktivita klesá vďaka poklesu vývozu do Číny a Turecka.

Pri pohľade na najnovšie ázijské údaje o vývoze, ktoré slúžia ako ukazovateľ globálneho obchodu, pochybujem, že v druhej polovici tohto roka dôjde k akémukoľvek obnoveniu rastu.

Zlepšenie spotrebiteľskej dôvery v krajinách OECD je spôsobené vyššími mzdami v prvom kvartáli, najmä v eurozóne (o 2,5 percenta) a Nemecku (o 3,1 percenta). Ďalej vďaka nízkej inflácii a fiškálnym stimulom.

V nadchádzajúcich mesiacoch by sa mala dôvera ďalej zvyšovať, keďže do konca roka očakávam ďalšie stimuly v Európe zamerané na infraštruktúru a domáci dopyt.

Otvorí sa pravdepodobne diskusia o reforme fiškálneho rámca EÚ vrátane trojpercentného stropu rozpočtového deficitu, hneď ako zasadne nový Európsky parlament a Komisia EÚ.

Zdroj: OECD

Autor článku je Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.