Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.07.2019, 13:16

Po výplachu „hlásia“ akcie Tesly opäť zelenú

Zdá sa, že Tesla sa dokázala odraziť od najnižšej hodnoty za tri roky.

Po výplachu „hlásia“ akcie Tesly opäť zelenú
Zdroj: Reuters

Po dlhých mesiacoch, kedy bola spoločnosť Tesla „v nemilosti“ investorov kvôli obavám o dodávky a uspokojenie dopytu zákazníkov po modeloch značky sa zdá, že sa dokázala odraziť od najnižšej hodnoty za tri roky a akcie spoločnosti opäť mieria do zelených čísel.

Dôvodom optimizmu, ktorý ťahá akcie firmy na kapitálových trhoch nahor sú pozitívne výsledky za 2. kvartál 2019.

Prvotný impulz prišiel už pred pár dňami, kedy Elon Musk na valnom zhromaždení uviedol, že hospodárske výsledky za druhý štvrťrok tohto roka by mohli prekonať rekord. Správa vyhnala akcie smerom hore o 26 percent v priebehu dvoch obchodných dní.

V druhej polovici uplynulého týždňa sa ukázalo, že nešlo len o snahu upokojiť investorov a verejnosť. Po zverejnení výsledkov je jasné, že Tesle sa podarilo dodať o 51 percent viac vozidiel ako v 1. kvartáli roka, konkrétne išlo o 95 200 elektromobilov.  

Dokonca prekonala rekordný počet z posledného štvrťroka 2018, kedy na trh umiestnila 90 700 kusov vozidiel. Reakcia na kapitálových trhoch na seba nenechala dlho čakať a akcie spoločnosti vzrástli o 8 percent.

Keďže Tesle v 1. kvartáli 2019 klesol odbyt o 31 percent a spoločnosť vykázala stratu vo výške 702 miliónov USD je logické, že Musk sa  snaží upokojiť investorov a presvedčiť ich, že dopyt po modeloch značky je stále vysoký a firma ho dokáže efektívne pokrývať.

Akcie spoločnosti v priebehu roka 2019 pomerne prudko strácali na hodnote. Od posledného dna,  kedy sa obchodovali okolo úrovne 179 USD za akciu sa odrazili začiatkom júna.

V priebehu posledného mesiaca si po pozitívnych správach pripísali 31 percent a počas štvrtkového obchodovania sa pohybovali na hodnote okolo 235 USD za akciu. Pre porovnanie, ešte v polovici decembra 2018 sa cena pohybovala okolo 377 USD za akciu.

Tesla sa tak po dlhých mesiacov v červených číslach a sérii negatívnych správ ohľadom nedodržania výrobných termínov, zmenách vo vedení, Muskových provokatívnych tweetoch a negatívnych komentároch zo strany analytikov z Morgan Stanley alebo Loup Ventures opäť dostáva do „hľadáčika“ investorov a ak si svoju súčasnú pozíciu a výrobné nastavenie udrží, môže predstavovať zaujímavé aktívum v portfóliu každého investora.

Autorkou je Olívia Lacenová, analytička xPartners.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.