Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2019, 00:00

Trumpove roky neporiadku

Nové clá, ktoré americký prezident uvalí na čínsky tovar, sú nelogické, pretože nimi ohrozil svoje znovuzvolenie.

Trumpove roky neporiadku
Zdroj: Reuters

Nikto nevie, čo bude. Tak možno stručne opísať náladu na svetových burzách. Predminulý týždeň dosiahol hlavný ukazovateľ výkonnosti amerických akcií, index Standard & Poors 500, historické maximum. Potom prišiel pád. Najprv americká centrálna banka burzových maklérov zarmútila, keď svoju základnú úrokovú sadzbu znížila „len“ o štvrtinu percentuálneho bodu. A následne ich vydesilo ďalšie tweetovanie amerického prezidenta Donalda Trumpa. Oznámil, že od septembra uvalí ďalšie clá na čínsky dovoz. Podľa kuloárových zvestí tým zaskočil aj pekinských súdruhov. Ako veľmi sú čínski kormidelníci zaskočení, nikto okrem „kuloárov“ nepovie.


Mýliaci sa analytici
Naopak, ako veľmi sú zaskočení burzoví makléri, možno sledovať v priamom prenose: veľmi. Akcioví analytici sa vo svojich odhadoch často mýlia. Teraz je však možné staviť na to, že minimálne časť z nich sa vo svojom terajšom odhade nadchádzajúceho ekonomického vývoja mýli veru historicky. Pozrime len na to, kde podľa ich odhadu bude spomínaný ukazovateľ Standard & Poors 500 koncom tohto roka.

Najoptimistickejší z analytikov mieni, že bude o celých 30 percent vyššie, než kde ho na Silvestra vidí najpesimistickejší analytik. Tak široko neboli nožnice odhadov roztvorené od roku 2004. Vzhľadom na to, že mnohí burzoví makléri sa analytikmi stále dávajú ovplyvniť, mnohí z nich koncom roka zaplačú nad zárobkom. Buď si budú trhať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.