Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2019, 00:00

Hrozivý pád: Nemecké banky stratili viac ako 90 percent hodnoty od svojich maxím

Vlajkové lode nemeckého finančníctva ťahajú smutnú šnúru.

Hrozivý pád: Nemecké banky stratili viac ako 90 percent hodnoty od svojich maxím
Zdroj: Reuters

Počas tohto týždňa druhá najväčšia banka v Nemecku Commerzbank zaznamenala štvrtý po sebe idúci pokles v oblasti tržieb. Prevádzkový zisk klesol v druhom štvrťroku o 17,5 percenta na úroveň 298 miliónov eur oproti predchádzajúcemu kvartálu. V minulom roku išlo o zisk 401 miliónov eur v tomto období. Príjmy v druhom štvrťroku klesli o 2,2 percenta na 2,1 miliardy eur, čo bolo mierne nad očakávaniami analytikov.

Druhý najväčší poskytovateľ pôžičiek v Nemecku sa na začiatku roka snažil o fúziu s najväčšou nemeckou bankou, ktorá sa takisto utápa v problémoch - Deutsche Bank. Fúzia však skončila neúspešne.

Akcie Commerzbank si zažili svoj vrchol v roku 2007, tesne pred spľasnutím bubliny s nehnuteľnosťami, kedy sa obchodovali za 300 eur za akciu. Jej akcie odvtedy padli o viac než 95 percent a aktuálne sa obchodujú na úrovni 5,25 eura. Za posledné dva týždne si odpočítala cez 17 percent. Nachádza sa tak pri úrovniach z roku 2016 a pokiaľ tieto úrovne prerazí, tak bude testovať nové minimá.

​Ani hlavný konkurent Deutsche Bank na tom nie je najlepšie. Jej akcie sa obchodujú za 6,7 eura na akciu a od maxím stratila viac než 90 percent svojej hodnoty. Bankám klesajú zisky aj vďaka príliš uvoľnenej menovej politike a nízkym sadzbám.

Berúc do úvahy význam oboch bánk pre nemecký bankový sektor, sa nielen nemeckí politici, ale aj bežní ľudia logicky pýtajú: budeme svedkami ďalšieho poklesu alebo sa banky konečne spamätajú? Vývoj v posledných rokoch však príliš veľa optimizmu nesľubuje...

Autor je hlavným analytikom spoločnosti TopForex.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.